Hořící pneumatiky a zablokované silnice. Libanonci protestovali proti horšící se ekonomické situaci

V několika libanonských městech se v pondělí konaly protesty proti horšící se ekonomické situaci. Na některých místech lidé zapálili pneumatiky a zablokovali silnice. Podle agentury Reuters hodnota libanonské měny klesla na více než 25 000 libanonských liber za dolar, přičemž před dvěma lety se dolar prodával za 1500 liber.

Bejrút Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti proti ekonomické situaci v Libanonu zapalovali pneumatiky a blokovali silnice. Archivní foto

Demonstranti proti ekonomické situaci v Libanonu zapalovali pneumatiky a blokovali silnice. Archivní foto | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Hluboká ekonomická krize trvá v blízkovýchodní zemi od roku 2019 a od té doby uvrhla do chudoby více než dvě třetiny z téměř sedmi milionů občanů.

‚Hizballáh nadále hrozí útoky.‘ Austrálie označila celé libanonské hnutí za teroristickou organizaci

Číst článek

V pondělí plály ohně z hořících pneumatik nejen v bejrútském centru, ale také v Tripolisu na severu země a ve městě Sajdá na jihu.

Situace se nelepší, i když se v září podařilo po mnoha měsících vyjednávání ustavit novou vládu premiéra Nadžíba Míkátího. Podle Reuters práci kabinetu ochromují spory o vyšetřování loňského výbuchu špatně uskladněného dusičnanu amonného v bejrútském přístavu. Hádka kolem této otázky poznamenala jednání vlády 12. října a od té doby se kabinet znovu nesešel.

Občané pociťují nedostatek základního zboží, jehož ceny rostou, jelikož kabinet ruší subvence. Míkátího vláda se chtěla zaměřit na obnovení jednání s Mezinárodním měnovým fondem (MMF), která mají pomoci odblokovat zahraniční pomoc Libanonu. Dosud se ale nepodařilo splnit finanční podmínky, jež si MMF pro obnovu rozhovorů klade.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme