Libyjské vládní jednotky zatlačují opozici. Bombardují Benghází

Síly věrné libyjskému vůdci Kaddáfímu dál tlačí ozbrojené rebely na ústup. Vůbec poprvé od začátku povstání vládní síly bombardovaly vojenské letiště v Benghází. Toto město na východě země je hlavní baštou povstalců a působí tam jejich prozatímní vláda. Světové mocnosti stále nejsou schopné dohodnout se na vyhlášení bezletové zóny, což by rebelům výrazně pomohlo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjské vládní jednotky začaly bombardovat Benghází

Libyjské vládní jednotky začaly bombardovat Benghází | Zdroj: Reuters

Muammar Kadáffí neočekává bitvu o Benghází. Sdělil to dnes v rozhovoru pro libanonskou televizi. Syn libyjského vůdce Sajf Al Islám Kaddáfí prohlásil, že rebelie bude do 48 hodin rozdrcena, a že už tedy ani vyhlášení bezletové zóny povstalce nezachrání.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Libyi mluvil na radiožurnálu Adam al-Mismárí, lékař z Benghází a emisar povstalecké Národní rady

I během středy se ale na mnoha místech dál bojovalo. Provládní jednotky svírají město Adžedábija na východě země, které leží na cestě k Benghází. Rebelové jsou pod tlakem také v Misrátě, kde mají poslední opěrný bod na západě.

O posunu ve prospěch Kaddáfího vypovídá i to, že mu opět vyjádřil podporu čtvrt-miliónový kmen Warfalla. Na začátku povstání se jeho vůdci naopak přidali k rebelům.

„Myslím si, že Kaddáfí nyní používá psychologickou válku. Jde mu o to, aby západ nevyhlašoval nad Libyí bezletovou zónu. Stoprocentně víme, že do Benghází se Kaddáfí již nikdy nevrátí. Nyní jsou jeho jednotky, najatí žoldáci a vrazi, asi 200 kilometrů od města. Podle mých informací ale jen dnes ztratili asi osm tanků. Když bude zavedena bezletová zóna, určitě vyhraje náš národ,“ říká Adam Al-Mismárí, lékař z Benghází a emisar povstalecké Národní rady.

Podle něj západ s vyhlášením bezletové zóny nad Libyí váhá, protože neví, co je pro něj důležitější, zda ropa neb demokracie.

„Myslím si, že je velmi důležité pro Libyjský národ, aby byla vytvořena bezletová zóna nad Libyí. I kvůli ochraně civilního obyvatelstva,“ pokračuje Al-Mismárí a dodává:

„V Tripolisu skoro ke každému domu postavili nájemné žoldáky a skoro 14 již nikdo nemůže vycházet. Lidé jsou doma, nefungují školy ani univerzity.“

Martina Hanáčková, Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme