Lidé v Calais protestují proti uprchlickému táboru. Svými auty blokují město

Ve francouzském Calais začala protestní blokáda města. Hlavní tah na Velkou Británii, kterou často využívají běženci v cestách přes La Manche, zablokovaly kamiony a traktory. Místní obchodníci, zemědělci a přepravci tím vyjadřují svůj nesouhlas s vládou, která podle nich dostatečně neřeší situaci v uprchlickém táboře přezdívaném Džungle. Kromě blokády vyzvali zástupci policie a odborů k vytvoření symbolického lidského řetězu podél silnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Calais protestují, vytvořili lidský řetěz | Foto: Jan Šmíd

Blokáda začala krátce po osmé hodině ráno. Kamiony a zemědělské stroje vyjely z měst Boulogne-sur-Mer a Dunkerque směrem ke Calais. Plného účinku má protest dosáhnout v odpoledních hodinách. Obyvatelé uprchlického tábora byli vyzváni, aby v pondělí do města kvůli demonstraci raději vůbec nechodili.

Předpokládá se, že největší potíže nastanou zejména na jihu v místech, kde se hlavní dálnice A16 dělí a silnice směřuje k Eurotunelu. Na místě už hlídkují dopravní policisté, zejména z Velké Británie. Londýn totiž sleduje se znepokojením prohlášení francouzských, zejména pravicových politiků, že by se v budoucnu měl o uprchlíky starat právě on.

Protestující se v další části města pomyslně spojí s lidským řetězem, který se potáhne od fotbalového stadionu až k přístavu. Složen je z místních obchodníků, kteří kvůli uprchlickému táboru utrpěli nějaké finanční ztráty.

Někteří z nich mají na krku cedule svého zničeného vozu či modřin, které utrpěli při střetu s uprchlíky. Asi 25letý mladík, kterému uprchlíci rozbili auto, říká, že se o podobných incidentech už ani nemluví. Jsou prý čím dál častější. Uprchlíci jsou podle něj frustrováni současnou situací, kdy se nemohou dostat dál a vybíjejí si vztek.

„Uprchlíci jsou tady všude. Vidíme je i na malých silnicích, když jedeme v noci. Často musíme brzdit na poslední chvíli. Má švagrová a tchyně chtěly pomoci běžencům a něco jim dát, ale hned chtěli vlézt do auta a jet s nimi,“ říká další účastník protestu.

Jedná se o vůbec první významnou formu protestu místních obyvatel.

Podle starostky Calais se místní necítí v bezpečí, v noci se dokonce bojí vycházet na ulici. Požadují, aby ke změně došlo co nejdříve.

Oblast nedávno navštívil ministr vnitra Bernard Cazeneuve a místní ujistil, že tábor bude zrušen. Francouzská vláda však v tomto ohledu i nadále nepodnikla žádné kroky. Obyvatelé Calais si proto řekli, že je potřeba situaci řešit jinak.

Tábor přezdívaný Džungle, ve kterém žije přes 9 tisíc uprchlíků, by měl být zcela srovnán se zemí. Jeho obyvatelé budou rozděleni do jednotlivých měst a vesnic po Francii. V tuto chvíli ale ještě k tomu nejsou připravena opatření.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme