Lidi to tu spíš obtěžuje, stěžují si obyvatelé ostrova Lido na festivalové Benátky

Řada světových filmových premiér a desítky hvězd stříbrného plátna, to je důvod proč v těchto dnech dorazily do Benátek tisíce lidí – ostrov Lido hostí 71. ročník mezinárodního filmového festivalu. Zatímco filmoví nadšenci si akci užívají, o místních obyvatelích se to často říct nedá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přípravy na zahájení festivalu v Benátkách vrcholí | Zdroj: Reuters

„Mám ráda klid, a během festivalu je tu až příliš mnoho lidí,“ říká paní Louisa.

Na festival se prý rozhodně nevydá, přestože ho má téměř za domem. Tvrdí, že obyvatelé ostrov Lido jsou každoroční filmové slavnosti unavení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na benátský festival se obyvatel ostrova Lido ptala redaktorka ČRo Pavlína Nečásková

S tím souhlasí i muž, který se představil jako Joseph. Podle něj festival neslibuje ani lepší obchody.

„Benátky vydělávají samy o sobě, jsou tady stovky a tisíce turistů. Festival nikoho zas tak nezajímá, lidi tady to spíš obtěžuje. Všechno je tady kvůli tomu komplikovanější,“ říká Joseph.

Ne všechny místní však festival nechává chladné. Třeba postarší paní Giselle by prý na filmy šla ráda, ale to prý v tuto chvíli nemožné – vstupenky jsou dlouho dopředu vyprodané a pro většinu lidí také moc drahé.

„Dřív jsem festival navštěvovala, ale teď už to nejde. Letos jsem nesehnala ani jeden lístek a každý rok je to horší,“ říká.

Ekonomická situace Itálie se projevuje i na festivalu. Když člověk přijede do Benátek, v podstatě nikde nevidí známky svědčící o slavné filmové přehlídce. Ve městě nejsou žádné plakáty, ukazatele, prostě nic.

„Každý rok je to slabší – méně reklamy, méně společenských akcí. Pořád je totiž míň a míň peněz,“ říká paní Louisa.

Dodává však, že jí to vůbec nevadí. Tím míň prý festival do života místních lidí zasahuje.

Pavlína Nečásková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme