Listy o fotbalové válce v Itálii a skutečné v Iráku
Sicílie vyhlásila válečný stav - píší o tom italské noviny. Myslí to sice spíše symbolicky a naráží při tom na fotbal, ale to, co se stalo v pátek při sicilském derby mezi Catanií a Palermem by označení "výjimečný" určitě sneslo. Radikální fanoušci tam při vzájemných potyčkách zabili jednoho policistu.
Itálie vzápětí zakázala veškerá fotbalová utkání a kopaná dnes bude i hlavním tématem zasedání italské vlády. Novináři jsou stejně šokovaní jako zbytek Italů. Novinové komentáře uvažují nad tím, jak se páteční tragédii dalo zabránit. Jako třeba ten v deníku La Repubblica. V něm se píše:
"Kdyby policista Filippo Raciti nezemřel a jen utrpěl zranění, bylo by všechno jinak. Situace byla vážná už předtím, ale mnozí dělali, jakoby nic, což je strategie, která se v této zemi vždy vyplácela. Teprve rozdíl mezi zraněním a smrtí ale naléhavě nastolil otázku, jak řešit násilí na fotbalových stadionech. A jak se postarat o fanoušky, kteří tam chodí, aby si hráli na válku. Zablokování fotbalu je spravedlivé, ale opožděné. Není sice správné, aby tím trpěli fanoušci dalších fotbalových klubů a ti, kteří nehodili ani kouskem papíru. Lidé ale pochopí, že teď procházíme výjimečným stavem," uvádí La Repubblica.
Italské fotbalové války si všímá i německý deník Süddeutsche Zeitung. Přemýšlí nad tím, co musí italský stát udělat, aby se tamní fotbal změnil z~válečného kolbiště zpátky na sport. Článek zaujal našeho berlínského zpravodaje Jiřího Hoška.
Itálie je tolerantní země. Přímo v její ústavě stojí: "Žít a nechat žít." Často se ale tahle tolerance mění v lhostejnost; Italové sami mluví o "Menefreghismu," kdy jim je úplně jedno co se děje, pokud se to netýká jejich vlastního domu a rodiny. Tímto způsobem se z veřejných prostor stávají zóny bezpráví, do kterých se stěhuje zločin, uvádí Süddeutsche Zeitung. Nadvláda mafie v jižní Itálii je jedním takovým příkladem; pustnutí fotbalových stadiónů pak druhým. Chuligáni, fašisté a mafiáni tak v posledních desítkách let převzali vládu nad mnoha stadióny a rozdmýchávají nenávist vůči rozhodčím, policistům a politickým oponentům nebo vydírají kluby, aby jim přenechaly prodej lístků a fanouškovských předmětů.
Mnoho občanů se tak stadiónům vyhýbá a na zápasy se dívají doma v televizi. Tolerance po italsku, poznamenává uštěpačně německý list a dodává: Místo toho, aby kapituloval, by měl stát dobýt hrací plochy zpět. Třeba fotbalisté, kteří, tak jako v Římě, zdraví své příznivce fašistickým pozdravem, musejí vyletět ze hřiště. Policie a justice mají znovu jasné zadání zachovat veřejný pořádek. K tomu nepotřebují žádné nové zákony. Ten. kdo v obchodním domě ničí zařízení a háže bomby se slzným plynem, je přísně potrestán. Proč by to na fotbalových stadiónech mělo být jinak , ptá se závěrem Süddeutsche Zeitung.
Tolik tedy evropská fotbalová válka... Opravdová válka se stovkami mrtvých se odehrává v Iráku. Zvláště krvavé byly poslední dny v Bagdádu. V sobotu tam při výbuchu auta plného trhavin zahynulo přes 130 lidí.
Americký deník New York Times se v této souvislosti zamýšlí nad rolí iráckých politiků, kteří své stranické a sektářské zájmy nadřazují národnímu usmíření. Píše: "Jak ukazují odhady zpravodajských služeb, jediná reálná naděje pro Irák spočívá v tom, že iráčtí politici odvážně změní kurz svého uvažování a nadřadí národní usmíření nad získávání sektářských výhod. Americký prezident George Bush musí takovou změnu vyžadovat - včetně jasných termínů pro vypuzení stoupenců jednotlivých milicí z řad policie. Musí také požadovat spravedlivé a poctivé rozdělování příjmů z ropy. Jinak, jak se zdá, směřuje Irák rovnou do propasti," píše New York Times.