Listy o případném americkém radaru v Česku

Po nějaké době do zahraničních komentářů znovu pronikl chystaný americký radar v Brdech. O něm má, mírně řečeno, dlouhodobé pochybnosti hlavně Rusko. Tyto obavy se včera v Moskvě snažila rozptýlit česká ministerská delegace. Náčelník generálního štábu ruské armády Jurij Balujevskij ale Čechy přivítal se slovy, že Praha udělá velkou chybu, jestliže na svém území americký radar postaví.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Balujevského výrok přišel právě v den 39. výročí sovětské invaze do Československa. A německý deník Der Tagesspiegel poznamenává, že si ruský vojenský šéf už ani nemohl vybrat horší načasování. "Proces osamostatnění bývalých satelitů Sovětského svazu je nezvratný," píše list. "Rusko má sousedy, kteří dělají svrchovaná rozhodnutí. Lze diskutovat, hovořit či se hádat o smyslu protiraketové obrany, jak je to mezi demokraty běžné. Ale kdo chce diktovat postupy, nemá šanci. Vladimír Putin a jeho pomocníci nic nezískají tím, že místo diskuse budou přikazovat. A už vůbec tím neuspějí u Čechů. Na to je doba, která uplynula od Pražského jara příliš krátká," dodává německý deník.

Ruské noviny se včerejšímu jednání české delegace v Moskvě věnují jen minimálně - přesto alespoň jeden, deník Izvěstija se k tomuto tématu rozepsal na celou stránku. Z listu cituje moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Vavrouška: Tisk

Světové deníky komentují i volbu nového tureckého prezidenta. V pondělí parlamentem neprošel dosavadní ministr zahraničí Abdulláh Gül. Teď je prezidentská volba v takovém "mezičase", druhé kolo má být v pátek.

Deníky shodně předpovídají, že kdyby to Gülovi v pátek nevyšlo, skoro určitě bude zvolen ve třetím kole na konci měsíce. Tam stačí ke zvolení prostá většina. A tu jeho Strana spravedlnosti a pokroku, posílená v nedávných předčasných volbách, sežene. Otázkou je, jak se zachová armáda, tedy strážce světského charakteru Turecka, poznamenává deník Washington Times. Armáda zhatila Gülovu kandidaturu letos v dubnu a vynutila si předčasné volby. Teď se stěží může postavit proti vůli voličů, míní deník.

Gül se nicméně těší uznání v zahraničí. Vedl jednání s Evropskou unií a usiloval také o vnitropolitické reformy. Z mezinárodního pohledu tedy Abdulláh Gül v prezidentském úřadu bude pro Turecko plusem.

Washington Times v té souvislosti připomíná, že Gül počátkem letošního roku udělal velmi dobrý dojem na novináře i na vládní činitele na jisté večeři ve Washingtonu. Nicméně mnozí ministra kritizují - proto, že jeho manželka nosí muslimský šátek, což je náboženský symbol zakázaný v tureckých školách a vládních budovách. Na svoji obhajobu Gül počátkem týdne řekl, že ochrana světského charakteru Turecka je jedním z jeho zásadních úkolů. Dodržení tohoto slibu je nutno kontrolovat. A nejdůsledněji to přirozeně budou dělat turečtí generálové," píše Washington Times.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme