Maďaři budou moci veřejně nosit rudou hvězdu nebo znak SS. Ústavní soud zákaz zrušil

Maďarští politici budou muset najít nový způsob, jak zakázat veřejné používání symbolů totalitní moci. Příslušný zákon totiž ústavní soud zrušil. Od prvního května tak budou moci lidé v Maďarsku opět veřejně ukazovat například hákové kříže nebo červenou pěticípou hvězdu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srp a kladivo

Srp a kladivo | Foto: stock exchange

Zákon zakazující veřejné používání symbolů totalitní moci vznikl hned po pádu komunismu, na začátku 90. let. Zakazoval veřejné nošení hákového kříže, odznaku SS, znaku maďarských fašistů šípového kříže a také srpu a kladiva a červené pěticípé hvězdy.

Zákonodárce vycházel z toho, že obě totality způsobily Maďarům velké útrapy a tyto symboly na veřejnosti je mohou urážet. Maďarský ústavní soud nyní ale paragraf, který veřejné používání symbolů totalitní moci zakazoval, zrušil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhodnutí maďarského Ústavního soudu přiblížil budapešťský spolupracovník Gregor Martin Papucsek. Mluvili jsme i s politologem Miroslavem Marešem z Masarykovy univerzity v Brně.

Kauza vznikla po stížnosti předsedy krajně levicové Dělnické strany, který dostal u soudu finanční pokutu, protože na demonstraci měl na saku provokativně červenou hvězdu. Obrátil se však na soud ve Štrasburku, který mu dal za pravdu: červená hvězda se prý nespojuje pouze s komunistickou totalitou.

Ústavní soud však místo toho, aby jen vyňal ze zákona znění o červené pěticípé hvězdě, zrušil rovnou celý zákon. Reakce maďarských politiků jsou různé.

Vládní hovoří o tom, že to uráží židovské obce i oběti komunismu. Nevylučují, že po zrušení zákona o používání symbolů totalitních režimů by mohli zahrnout zákaz do ústavy, aby ústavní soud už nemohl zakročit.

Socialističtí politici zase navrhují zpřesnit znění trestního zákona. Například tak, že totalitní symboly by byly zakázány tehdy, kdyby s nimi bylo spojeno štvaní proti jiné skupině lidí či výzva k jejich likvidaci.

Podle politologa Miroslava Mareše z Masarykovy univerzity v Brně se bude rozhodnutí maďarského ústavního soudu snažit využít jak extrémní pravice, která je v zemi velmi silná, tak i krajní levice.

„Bude to mít určitě dopad ten, že tato scéna to bude brát jako důvod pro oživení, aby mohla symboly nyní veřejně užívat. A možná to budou využívat i někteří zahraniční extremisté, kteří do Maďarska přijedou,“ uvedl.

Gregor Martin Papucsek, Simona Bartošová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme