Maďaři volí poslance

Maďaři dnes volí své zástupce do parlamentu. První kolo voleb je všeobecně považované za test pro nacionalisticky laděný politický styl premiéra Viktora Orbána. Předvolební průzkumy dávaly Orbánově alianci poměrně slušný náskok před opozičními socialisty. Analytici se ale obávají, že Orbán bude pro jasné vítězství potřebovat podporu krajně pravicové Strany maďarské spravedlnosti a života.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Orbán

Pokud se tak stane, neobejde se to podle nich bez nervozity na finančních trzích a vyvolá to i negativní odezvu v Bruselu. Volební místnosti se uzavřou v 19 hodin. První předběžné výsledky by měly být známy dnes před půlnocí.

Pozorovatelé očekávají poměrně vysokou účast voličů. Zatím jsou ale k dispozici jen předpolední údaje. Volební účast je kolem 10 procent, ale místnosti jsou otevřené do devatenácté hodiny. Ve včerejším večerním televizním projevu i prezident Ferenc Mádl vyzýval občany k co největší volební účasti, které jsou od změny politického sytémtu v pořadí už čtvrté. I dnes platí moratorium, do oběda zaznamenali policisté jen několik událostí, které mu odporují.

Rozhodující druhé kolo parlamentních voleb se uskuteční 21. dubna.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková, Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme