Maďarský prezident navštívil po devíti letech Slovensko
Do Bratislavy přijel maďarský prezident Pál Schmitt. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou již tradičně napjaté. Prezidenti hovořili o různých tématech, mezi nimi například o spolupráci v rámci visegrádské čtyřky, ekonomice, maďarském předsednictví EU a také o kontroverzním mediálním zákoně.
Maďarský prezident, který podepsal tento zákon, ho obhajuje i nadále. Podle něj je to dobrý zákon. Zároveň zdůraznil, že svoboda slova a tisku je v Maďarsku stoprocentně dodržována.
Velký prostor byl věnován zákonu o dvojím občanství, které Budapešť nabízí Maďarům žijícím mimo území státu. Pál Schmitta vyjádřil svoje přání, aby Slovensko nebylo tak přísné a nekomplikovalo zájemcům o druhý pas jejich snahu.
"Samozřejmě slovenská strana na to má jiný názor. Na Slovensku totiž platí zákon, který neumožňuje dvojí občanství," přiblížila reakci slovenské strany zpravodajka České televize Olga Baková.
Ivan Gašparovič v této souvislosti řekl, že je třeba být loajální vůči zemi, kde žijeme. Rozdílné názory v této otázce se tedy, stejně jako v případě jazykového zákona, nemění.
Mezi Maďary na Slovensku není podle komentátora deníku SME Petera Morvaye příliš velký zájem o maďarské pasy. Dodal nicméně, že je otázka, nakolik je to dáno existencí slovenské zákona, který hrozí tomu, kdo by přijal maďarské občanství, okamžitou ztrátou slovenského občanství.
Vztahy mezi oběma zeměmi se uklidňují
Obecně však návštěva vyvolává dojem, že největší spory již byly překonány. Příští týden se ovšem chystá na návštěvu Slovenska maďarský premiér Viktor Orbán, můžeme tedy očekávat, že ona kontroverzní témata budou opět otevřena.
„Celá návštěva proběhla v nápadně zdvořilém, přátelském ovzduší. Každopádně znamená určité zlepšování nebo alespoň uklidňování slovensko-maďarských vztahů,“ zhodnotil Peter Morvay.
O návštěvě maďarského prezidenta na Slovensku mluvil v pořadu Stalo se dnes komentátor deníku SME Peter Morvay.mp3
Návštěva Pála Schmitta, olympijského vítěze v šermu, nevyvolala dnes ve slovenských médiích velký ohlas, přestože se jednalo o první návštěvu maďarského prezidenta na Slovensku po devíti letech. Důvodem tohoto nezájmu je pravděpodobně pohled slovenských médií, která většinou vnímají Schmitta pouze jako prodlouženou ruku premiéra Orbána.
Naposled se prezidenti těchto dvou zemí potkali v roce 2003 v Maďarsku. V roce 2009 podnikl tehdejší prezident Solyóm pokus o návštěvu Slovenska v rámci odhalení sochy Sv. Štefana v Komárně, nebyl však slovenskými úřady vpuštěn do země.