Miloševič může čelit i trestu smrti

Bývalému jugoslávskému prezidentovi Slobodanu Miloševičovi hrozí trest smrti. Prohlásil to srbský ministr vnitra Dušan Mihajlovič. Jugoslávský exprezident bude dnes vypovídat před vyšetřujícím soudcem. Je obviněn ze zneužití moci a korupce a už třetí den tráví v centrální bělehradské věznici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vedle zneužití moci a korupce bude Slobodan Miloševič obviněn také z toho, že bránil úředním osobám ve výkonu povinností. Pokud se prokáže, že nabádal členy své ochranky ke střelbě při zatýkání, hrozí mu dalších 15 let vězení. V souvislosti s incidentem při pokusu o jeho zadržení bylo obviněno několik členů jeho ochranky. Miloševičův obhájce Toma Fila však tvrdí, že jediným skutečným bodem obžaloby je obvinění ze zneužití úředního postavení.

Dnes bude vyslýchán mimo jiné jeden z hlavních svědků obžaloby Michail Kertés, bývalý šéf celního úřadu. Podle něj Miloševič manipuloval s penězi z dovozních cel a použil je pro sebe a pro osobní potřebu svých příznivců. Slobodan Miloševič včera sám sepsal protest proti svému zadržení.

Slobodan Miloševič v prohlášení, které napsal ve své cele v centrální bělehradské věznice, popřel, že by nabádal své dřívější spolupracovníky ke zpronevěře svěřených fondů. Jediným činem, který Miloševič dosud přiznal, je, že tajně použil státní peníze na financování armád bosenských a chorvatských Srbů.

Obvinění odmítá také šéf Miloševičovy ochranky Siniša Gučimič, kterého policie zatkla v souvislosti se střelbou u vily bývalého prezidenta při pokusu o jeho zatčení. Gučimič se hájí tím, že v okolí rezidence v době, kdy do ní vnikla policie, vůbec nebyl. Starosta města Čačak mezitím varoval, že srbský prezident Milan Milutinovič má podle ústavy právo udělit Miloševičovi milost. Pokud to Miloševičův stranický kolega skutečně udělá, bývalý prezident nebude moci být znovu obviněn ze stejných zločinů.

Miloševičův advokát Toma Fila později oznámil, že soud zamítl odvolání proti vzetí bývalého prezidenta do vazby. Odvolání proti vazbě podal v pondělí nejen Miloševič, ale i jeho právník.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme