Mohutnou vojenskou přehlídkou Varšava oslavila Den armády

Poprvé po mnoha letech uspořádali v polské metropoli velkou vojenskou přehlídku ke Dni armády. Ten se slaví na počest vítězství polského vojska nad bolševickou armádou během polsko-ruské války v srpnu 1920.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenská přehlídka ve Varšavě | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Slavnost vylákala do ulic tisíce lidí, kteří se přišli podívat, jak vypadá legendární polská vojenská technika. Je to jediná vojenská přehlídka za poslední desetiletí. Naposledy se taková akce, za účasti těžké vojenské techniky, konala ve Varšavě v roce 1974.

"Je to extra, poprvé po 17 letech vidím něco takového. Lidi by asi měli vědět, jak vypadá jejich armáda. Je to velká podívaná a člověk se může zamyslet nad historií. Jsem velmi spokojená a dokonce mi ukápla slza. Stačí se rozhlédnout a vidíte, jaké davy lidí přišly a jaký mají zájem. To znamená, že armáda asi pro společnost něco znamená," řekli nadšení lidé v ulicích Varšavy.

Bývalý ministr obrany Radek Sikorski říká, že přehlídky jsou sice efektní, ale důležité je, jak se technika a vojáci osvědčí v terénu: "Díky Iráku víme, že máme armádu, která je schopná spolupracovat v rámci koalice. Jestli se naši vojáci a naše technika vyrovnají s úkoly v Afghánistánu, bude to signál, že v rámci NATO patříme k těm nejlepším." Den polské armády skončil mší za všechny oběti válek, ve kterých padli Poláci.

Martin Dorazín, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme