Mučení iráckých vězňů bylo řízené, píše Washington Post

Týrání vězňů v bagdádské věznici Abú Ghrajb prý bylo schváleno nejvyššími americkými veliteli v Iráku. V sérii článků o tom na titulní straně informuje deník Washington Post. Doposud se mělo za to, že agresivní taktiky, včetně zastrašování vězňů běsnícími psi, byly iniciativou samotných vojáků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

propuštění vězni

propuštění vězni | Zdroj: ČTK

Ti, kteří si mysleli, že o týrání iráckých vězňů spojeneckými vojsky bylo řečeno už vše, se mýlí. Podle listu Washington Post se americký velitel v Iráku, generál Richardo Sanchéz, nechal v mnohém inspirovat vysoce nátlakovými metodami využívanými ve vězení pro nepřátele Ameriky na Guantánamu. Dovolil svým vyšším velitelům, aby schvalovali použití služebních psů k zastrašování vězňů, vystavování vězňů extrémním teplotám, odpírání spánku a řádné stravy či držení v nepříjemných polohách až 45 minut. Ze Sanchézových postupů byly později na zásah z centrálního velení vyňaty taktiky, které měly ponižovat muslimské vězně.

Navíc se také ukazuje, že Pentagon pravděpodobně porušil své vlastní předpisy, když na vyšetřování vězňů v Iráku a v Afghánistánu najal soukromé firmy. Armáda má zakázáno, aby civilní soukromí zaměstnanci získávali zpravodajské informace od vězňů.

Už v roce 2000 došlo americké ministerstvo obrany k názoru, že využíváním soukromých vyšetřovatelů k získávání vojenských zpravodajských informací může ohrozit národní bezpečnost. Pentagon ale teď tvrdí, že tento vnitřní předpis se dá obejít rozkazem vrchních velitelů.

Desítky privátních vyšetřovatelů jsou teď sami podezřelí, že se v Iráku a v Afghánistánu podíleli na zneužívání vězňů, zejména v Abú Ghrajbu. Politici ve Washigntonu se pozastavovali nad tím, že se vyslýchání vězňů svěřuje do tak velké míry soukromníkům, pro které neplatí vojenské předpisy a řády.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme