Na mladé muslimy plánující útok na kanadský vlak upozornil místní imám

Vyšetřování kanadského případu, kdy dva mladící plánovali teroristický útok na osobní vlak, už trochu pokročilo. Jak upozornila policie, na stopu ji přivedl tamní imám, kterému se nelíbila radikalizace mladých muslimů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kanadský vlak, kterému hrozil teroristický útok, čeká v Torontu. | Zdroj: Reuters

Jednomu z osnovatelů útoku je třicet let, druhému pětatřicet.

První byl doktorandem Národního kanadského institutu pro vědecký výzkum a pochází z Tuniska.

Druhý je Palestinec s pasem Sjednocených arabských emirátů, pracoval pro kanadskou soukromou firmu.

Ani jeden z nich nemá kanadské občanství, ale v zemi žili dlouho, takže se důkladně vyznali v kanadských reáliích.

Tip policii na jejich sledování dal imám, kterému vadila radikalizace mladých příslušníků náboženské komunity.

Írán má s terorismem zkušenosti

Kanadská policie uvedla, že od útočníků vede stopa do Íránu. Podle íránské vlády je to ale směšné obvinění. Tvrdí, že nikdy nepodporovali terorismus ani žádné jiné útoky na civilisty.

Na druhé straně kanadská policie od začátku říká, že stopa sice vede do Íránu, ale ne k íránské vládě, nýbrž k té části Al-Káidy, která se v Íránu schovala.

Pokud jde ale o útok na židovské centrum v Buenos Aires v roce 1994, který si vyžádal životy 86 lidí a tři sta lidí bylo zraněno, tak tam se celkem nepochybně ví o tom, že za ním v konečném důsledku stojí íránská vláda.

Lépe řečeno organizace Quds, která je takovou tajnou špionskou organizací v rámci Íránských revolučních gard. A tou rukou, která útok nakonec provedla, byl libanonský Hizballáh.

Vlak jako cíl novodobých teroristů však není nic neobvyklého. Dva muži, kteří chtěli podle kanadské policie zaútočit na vlakovou dopravu na předměstí Toronta, se měli kde inspirovat.

Španělsko, Indie i Angola

Před devíti lety zabili teroristé na železnici u Madridu téměř dvě stě lidí a více než dva tisíce jich zranili. Některé podobné útoky se však naštěstí podařilo zmařit v zárodku.

V Německu se například podařilo několik takových útoků zmařit. Jeden však selhal proto, že selhaly nálože.

K útokům na vlaky v Americe nabádal i Usáma bin Ládin, spekuloval o tom, že by bylo dobře, kdyby některé vykolejily. Několik útoků na vlaky zaznamenali policisté v Indii a v Angole.

Útoky na metro

Nesmíme zapomenout na útoky na vlaky metra v Londýně v roce 2005. Tam se osvědčila ta teorie, že takový přepravní prostředek je ideální takzvaný měkký cíl. Cestuje v něm totiž hodně lidí, nic netušící civilisté, takže je jistota, že se o tom bude hodně psát.

Tehdy v červenci roku 2005 při útocích, které spáchali čtyři zradikalizovaní muslimové, zahynulo více než padesát lidí a sedm set utrpělo zranění.

Milan Slezák, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme