Na výstavě Haute Couture v Paříži jsou k vidění historické módní trendy

Chcete být „chic“ Pařížankou? V první řadě vám nesmí být jedno, co máte na sobě, a pak je také nutné sledovat módní trendy. Třeba i ty dávno minulé. V Paříži k tomu máte spoustu příležitostí. Jako na výstavě Haute Couture.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Móda první poloviny 20. století

Móda první poloviny 20. století | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Linda Spashett

Dvaadvacetiletou Mathilde jsem potkal na výstavě Haute Couture, což lze přeložit jako vysokou krejčovinu, ale každá žena asi ví, že se jedná o modely nejslavnějších módních domů.

Až do července se na tuto výstavu na pařížské radnici, která je zdarma, můžete podívat i vy. Najdete tam sto modelů, které byly za posledních 150 let vytvořeny. Mathilde tam přišla proto, že ji zajímalo, jaké byly v minulosti trendy. Prý se z nich lze hodně poučit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na pařížskou výstavu Haute Couture se byl podívat zpravodaj ČRo ve Francii Jan Šmíd

„Tady vystavené modely nepatří do muzea, stejně tak jako modely, které vidíme na módních přehlídkách. Vždy se najde někdo, kdo si je vezme na sebe,“ vysvětluje a neskrývá svůj obdiv nad kreativními návrháři doby dávno minulé. „Tento model je z roku 1922, ale podle mého by se klidně dal nosit i dnes. To je pro tvůrce, kteří ho vytvořili, asi největší poctou.“

Podle ní se musíte inspirovat minulostí a přizpůsobit jí současnosti. Je studentkou politologie, ale móda jí a její kamarádky vždy zajímala. Nedokáže posoudit, jestli jsou Pařížanky chic, ale tvrdí, že jejich přitažlivost může spočívat v tom, že hodně přemýšlejí nad svým oblečením.

„Je to tradice, která tady existuje odnepaměti. Paříž vždy přitahovala módní tvůrce, ženy se o módu zajímaly a tajemství doplňků, kterými jsme podle mého pověstné, není o ničem jiném než o pozornosti, jakou věnujeme celkovému sladění. Pokud mohu mluvit za sebe, tak nesnáším stereotyp, naopak mám ráda nové nápady,“ svěřuje se Mathilde, za kterou je radost se otočit.

Jan Šmíd, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme