Nad Kábulem americká letadla

Nad afghánskou metropolí Kábulem se objevily dva letouny, ktreré se afghánské protiletadlové baterie pokoušely neúspěšně sestřelit. Podle zpráv Talibanu šlo pravděpodobně o americké vojenské letouny, které však na Kábul nevystřelily ani neshodily žádnou bombu Pouze nad územím několikrát zakroužily a poté co protivzdušná obrana spustila palbu, odletěla letadla pryč.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánská protivzdušná obrana je ale nedokonalá nemá totiž vybudovanou síť včasné výstrahy a přehledu vzdušné situace. Maximální dosah protiletadlových raketových systémů je 5 tisíc metrů do výšky, ale podle vojenských analytiků ze západních zemí disponuje afghánská armáda také zbraně typu Spinger s dosahem až 8 kilometrů. To znamená, že od 8 tisíc metrů jsou letouny, vrtulníky nebo bezpilotní průzkumné stroje protivníka v bezpečí, v nižších výškách jim hrozí sestřelení. Už proto, že moderní přenosné zbraně napříkald právě typu Spinger mají infračervenou naváděcí soustavu a útočník může být ukryt v horském prostředí kdekoliv, posádka letounu nemusí na střelu vypálenou i z několika stovek metrů vůbec zareagovat.

Podle nejmenovaného zdroje agentury Reuters to byl nepilotovaný stroj. Svědci vypověděli,že afghánská protiletadlová obrana pálila na objekty na obloze několik minut. Jeden z objektů ihned vysokou rychlostí zmizel, zatímco druhý kroužil téměř půl hodiny nad městem. Palba vyhnala od ulic tisíce obyvatel Kábulu.Někteří z nich tvrdili, že nešlo o stroj, který běžně používá Taliban.

Markéta Kaclová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme