Nad Kábulem americká letadla

Nad afghánskou metropolí Kábulem se objevily dva letouny, ktreré se afghánské protiletadlové baterie pokoušely neúspěšně sestřelit. Podle zpráv Talibanu šlo pravděpodobně o americké vojenské letouny, které však na Kábul nevystřelily ani neshodily žádnou bombu Pouze nad územím několikrát zakroužily a poté co protivzdušná obrana spustila palbu, odletěla letadla pryč.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánská protivzdušná obrana je ale nedokonalá nemá totiž vybudovanou síť včasné výstrahy a přehledu vzdušné situace. Maximální dosah protiletadlových raketových systémů je 5 tisíc metrů do výšky, ale podle vojenských analytiků ze západních zemí disponuje afghánská armáda také zbraně typu Spinger s dosahem až 8 kilometrů. To znamená, že od 8 tisíc metrů jsou letouny, vrtulníky nebo bezpilotní průzkumné stroje protivníka v bezpečí, v nižších výškách jim hrozí sestřelení. Už proto, že moderní přenosné zbraně napříkald právě typu Spinger mají infračervenou naváděcí soustavu a útočník může být ukryt v horském prostředí kdekoliv, posádka letounu nemusí na střelu vypálenou i z několika stovek metrů vůbec zareagovat.

Podle nejmenovaného zdroje agentury Reuters to byl nepilotovaný stroj. Svědci vypověděli,že afghánská protiletadlová obrana pálila na objekty na obloze několik minut. Jeden z objektů ihned vysokou rychlostí zmizel, zatímco druhý kroužil téměř půl hodiny nad městem. Palba vyhnala od ulic tisíce obyvatel Kábulu.Někteří z nich tvrdili, že nešlo o stroj, který běžně používá Taliban.

Markéta Kaclová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme