Nadace Charty 77 ocenila československé Němce

Cenu Františka Kriegela za občanskou statečnost získala od Nadace Charty 77 poprvé příslušnice sudetoněmecké menšiny. Její letošní laureátkou se stala Maria Machnigová, dcera antifašisty Otto Halkeho. Ten byl v letech 1926 až 1935 poslancem československého Národního shromáždění za Svaz německých zemědělců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána | Foto: europa.eu.int

Místopředseda Senátu a signatář Charty Petr Pithart na slavnosti zdůraznil, že cena symbolicky patří všem Němcům, kteří zůstali navzdory hnědému totalitarismu věrni Československu. "Tím jsme měli začít."

Návrh na ocenění Marie Machnigové podpořila řada umělců a politiků včetně exprezidenta Václava Havla. "Tento návrh zaujal všechny členy poroty morálním obsahem," říká předseda Nadace František Janouch.

Nejvíce překvapena byla zřejmě sama oceněná Maria Machnigová, která se ale ze zdravotních důvodů z berlínské slavnosti omluvila. Cenu v zastoupení převzala spisovatelka Alena Wagnerová. "Udělení této ceny ji skoro zaskočilo, že ji smí převzít za všechny ostatní sudetoněmecké antifašisty."

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme