NATO by chtělo vojensky opustit Afghánistán do čtyř let

Jak dál v operaci ISAF v Afganistánu a jak více spolupracovat v obranných otázkách s Ruskem. O tom dnes jedná summit Severoatlantické aliance v Lisabonu. Podle plánů Američanů by se vojáci měli stáhnout z Afghánistánu v roce 2014. Některé země včetně Česka to považují za ambiciózní cíl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánský prezident Hamíd Karzáí

Afghánský prezident Hamíd Karzáí | Zdroj: ČTK

Právě kvůli misi ISAF v Afghánistánu jsou na summitu aliance kromě představitelů členských zemí NATO a afghánského prezidenta Karzáího prezidenti nebo premiéři dalších zemí přispívajících buď vojáky nebo finančně do mise. Jako například Kazachstán, Bosna a Hercegovina nebo Japonsko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Druhým dnem pokračuje v Lisabonu summit NATO. O dnešních tématech summit informoval z Lisabonu Pavel Novák.

Jak na Radiožurnálu přiblížil radaktor Pavel Novák, jde také o to, jak zajistit, aby se mohl bezpečnostně postavit Afghánistán na vlastní nohy. Vycvičit tamní armádu a policejní sbor, aby mohly chránit obyvatele před teroristy a udržovaly pořádek.

Až bude mít Afghánistán vlastní ozbrojené síly, budou moci spojenci tuto zemi opustit. První vojáci sil ISAF by se měli začít z Afghánistánu stahovat v polovině příštího roku. Podle představ Američanů by se zodpovědnost za bezpečnost měla zcela předat afgánským silám do roku 2014.

Generální tajemník Rasmussen to považuje za realistické datum, některé země za příliš ambiciózní. Takto označil tento záměr prezident Václav Klaus. Také ministr zahraničí Karel Schwarzenberg to nevidí jako reálnou možnost. „Mezitím začnou jednání mezi vládou a povstaleckými skupinami. To se bude dlouho táhnout. Předpokládám, že různé spojenecké oddíly tam budou ještě po roce 2014,“ přiblížil.

Také Česko by chtělo vojensky opustit Afghánistán do 4 let

Také podle ministra obrany Alexandra Vondry je rok 2014 pro odchod spojeneckých sil z Afghánistánu ambiciózní cíl, zdůraznil však, že také Česko počítá s tím, že v tu dobu své vojáky z této země stáhne.

„Já jsem určitě přesvědčen, že od roku 2015 nebudeme už v Afghánistánu přítomni takovým způsobem jako dnes. Předpokládáme, že příští rok bude jakýsi kulminační, kdy tam bude nejvíce českých vojáků a pak nastává postupné snižování. A rozhodně bychom byli rádi, kdybychom podstatnou část mohli do konce roku 2014. ukončit,“ řekl Vondra Radiožurnálu. .

Spolupráce aliance s Ruskem

Rusko dnes v Lisabonu dostane nabídku zapojit se do společné protiraketové obrany. Očekávání spojená s touto nabídkou ale nejsou v zemích NATO příliš velká. Rusko by se muselo se Severoatlantickou aliancí shodnout na společných hrozbách. Tedy na tom, koho považují za nepřítele, který by je mohl ohrožovat. To se ale například v případě Íránu nedá očekávat.

Jednání o zapojení Ruska do protiraketové obrany NATO budou podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga rozhodně trvat dlouho. Ruský požadavek na spolurozhodování o systému NATO je podle něj nesplnitelný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Novák o jednání NATO - Rusko.mp3

„Můžeme si představit, že by spolupracovaly dva systémy. Ruský a systém NATO. Že by se vzájemně informovaly a tak dále,“ říká Schwarzenberg.

Podle Václava Klause je snaha o zapojení Ruska do alianční protiraketové obrany dobrý tah. Uvedl to ještě před začátkem lisabonského summitu NATO. „Já si myslím, že je to docela pozitivní koncepce, kterou protlačuje nový generální tajemník NATO pan Rasmussen. Jestli Rusko bude chtít spolupracovat, nemohu říci, ale náznaky jsou, že ano.“

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme