USA 0:1 Česko

Německá katolická církev schválila požehnání pro homosexuální páry. Začít s tím má v roce 2026

Synoda německé katolické církve v pátek schválila návrh, který zpřístupňuje požehnání i pro stejnopohlavní páry. Informovala o tom agentura DPA. V praxi se tato dalekosáhlá změna v přístupu duchovních k homosexuálům má začít uplatňovat v roce 2026. Požehnání budou moci získat i věřící, kteří po rozvodu uzavřou další sňatek.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gayové

O požehnání pro stejnopohlavní páry se v německé církvi oficiálně debatovalo od roku 2019 (ilustrační foto) | Foto: LollipopPhotographyUK | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Podle DPA byla debata o požehnání pro homosexuály prubířským kamenem schopnosti německé církve zavést podstatné změny, a to nezávisle na Vatikánu, který takovou praxi nepovoluje. Pro reformní návrh se vyslovilo 176 z 202 účastníků synody a také více než dvě třetiny přítomných biskupů.

Vlámští biskupové povolili žehnání stejnopohlavním svazkům. Je to v rozporu s rozhodnutím Vatikánu

Číst článek

O požehnání pro stejnopohlavní páry se v německé církvi oficiálně debatovalo od roku 2019. Mnozí poukazovali na to, že v některých farnostech je vstřícný postoj k homosexuálům už delší dobu pravidlem, z pohledu církevních struktur ale tato praxe stála v šedé zóně a nebyla podložena žádným dokumentem.

Vatikánská Kongregace pro nauku víry v březnu 2021 vydala oficiální výrok, ve kterém uvedla, že v katolické církvi není přípustné udělit požehnání homosexuálním párům. Podle kongregace by takový akt napodoboval svátost manželství.

Dokument, se kterým souhlasil i papež František, přitom tvrdí, že zákaz není vůči homosexuálům diskriminační.

Vatikánu se loni v této věci vzepřeli i vlámští biskupové, kteří rovněž žehnání svazkům osob stejného pohlaví povolili.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme