Německo musí ještě rozhodnout o své účasti v Hlavní sklizni

Operace Aliance v Makedonii by se mělo zúčastnit i na pět set německých vojáků. Spolková vláda sice včera celou akci schválila, ale vyslání vojáků je zatím nejisté - musí je totiž schválit ještě parlament. Německo zůstává jednou z mála zemí v Evropě, kde vyslání vojenského kontingentu za hranice země musí posvětit parlament.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci tak příští středu přeruší prázdniny a budou hlasovat o Makedonii. Německý kancléř na zvláštním zasedání vlády opakovaně zdůrazňoval, že účast Bundeswehru na nové operaci NATO je nezbytná, ale podporu většiny poslanců ještě stále nemá zajištěnu. Proti jsou zatím nejen opoziční CDU a CSU, které svůj možný souhlas podmiňují zvýšením rozpočtu pro německou armádu, ale s vysláním Bundeswehru do Makedonie nesouhlasí ani část poslanců rudozelené vládní koalice. To je pro kancléře Gerharda Schrödera velmi nepříjemné. Před parlamentními volbami v příštím roce totiž vládní koalice před voliči prezentuje znovu nejednotnost v zásadních otázkách a kancléř se musí ucházet o podporu opozice. V Německu přesto vládne mírný optimismus, že spolkový sněm příští týden Bundeswehr do Makedonie vyšle.

Markéta Kaclová, Petr Podaný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme