Německo volá po přísnějších trestech za skandál s dioxiny

Skandál s rakovinotvornými dioxiny, které se dostaly do krmiva pro hospodářská zvířata, vyvolal ostrou reakci u německých úřadů a politiků. Úřady už uzavřely z preventivních důvodů na tisíc farem. Mají padat vyšší tresty, chystá se více kontrol a také nová pravidla.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výherní velikonoční vejce 2010

Výherní velikonoční vejce 2010 | Foto: Monika Puchingerová

Utraceny byly také tisíce slepic, u kterých byl zjištěn rakovinotvorný dioxin. Ten se do zvířat dostal v krmivu. Do něj výrobci přimíchali tuk, který byl určený pouze pro technické, nikoli zemědělské účely.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německý problém s dioxiny v krmivu přiblížil redaktor Pavel Polák

Podle posledních zjištění byly vyrobeny tři tisíce tun tohoto závadného tuku, které si v uplynulých dvou měsících koupilo pětadvacet výrobců krmiva ve čtyřech spolkových zemích.

Závadné krmivo vyrobila firma Harles a Jentzsch ve Šlesvisku Holštýnsku. Ta ale tvrdí, že jí onen závadný tuk jako přísadu do krmiva prodala firma Petrotec z Dolního Saska. A že tudíž celou vinu nese ona.

Firma Petrotec zase tvrdí, že ve veškerých smlouvách a ve všech objednávkách jasně stojí, že jimi dodávaný tuk má být použitý výhradně pro technické účely. Kde je pravda, teď šetří policie. Dnes udělala razii ve výrobně firmy Harles a Jentzsch.

Vinu si přehazují úřady

Němci se teď ptají, proč německé kontrolní úřady nezachytily vše mnohem dřív a ne až po téměř dvou měsících. Vinu si přehazují dva úřady. Úřad ve Šlesvisku Holštýnsku, kde sídlí výrobce krmiva tvrdí, že měl vše podchytit úřad v Dolním Sasku. A kontrolní úřad v Dolním Sasku zase odpovídá, že konečný produkt vyrobila firma ve Šlesvicku Holštýnsku.

Durynský ministr zemědělství Jürgen Reinholz nazval viníky obyčejnými ‘šarlatány‘ a požaduje pro ně několikaleté tresty. I jeho kolegové v ostatních spolkových zemí jsou pro přísnější kontroly a také tresty.

Různé spotřebitelské spolky mezitím Němcům radí, aby v následujících dnech a týdnech přestali kupovat a konzumovat vejce. Odnesou to také farmáři, kteří dostali závadné krmivo. A ti, kteří používali jiné, musejí na své náklady otestovat nezávadnost svých produktů, aby je mohli prodávat.

Kvůli dioxinu zpřísní kontroly potravin také mimo Německo.

Igor Maňour, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme