skandál

| ČTK |Zprávy ze světa

Další skandál VW: dozorčí rada věděla o manipulacích s emisemi půl roku před odhalením

Bývalý předseda dozorčí rady německé automobilky Volkswagen Ferdinand Piëch tvrdí, že někteří členové rady měli informace o manipulacích firmy s testy emisí ve Spojených státech již v březnu 2015. Informoval o tom německý list Bild. Podle Piëcha mezi tyto členy dozorčí rady patří mimo jiné premiér spolkové země Dolní Sasko Stephan Weil či šéf závodní rady VW Bernd Osterloh. Dozorčí rada však Piëchova tvrzení odmítá, píše agentura DPA.

|Ondřej Klapal |Zprávy ze světa

Fillon má další problém. Prezidentský kandidát se obohatil parlamentními penězi, tvrdí server

Prezidentský kandidát francouzských republikánů François Fillon čelí dalšímu podezření ze zneužívání státních peněz. Podle zpravodajského portálu Mediapart se obohacoval na úkor parlamentu. Fillon si údajně nechal vypsat šeky na nevyužité peníze na měsíční platby svým asistentům, které měly podle pravidel zůstat na účtu parlamentu. Podle webu se podobně chovali další pravicoví zákonodárci a někteří z nich čelí trestnímu stíhání. Fillonův štáb se k tomu odmítl vyjádřit.

|David Černý |Zprávy z domova

Kabátek dál v čele VZP. Babiš protestuje, Němeček kritiku odmítá: ANO v radě proti nebylo

Všeobecnou zdravotní pojišťovnu dál povede současný ředitel Zdeněk Kabátek. Správní rada VZP ho do funkce v pondělí zvolila na další čtyři roky. Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš to ale považuje za skandální. Kabátek je prý představitelem éry českého zdravotnictví, která je protkaná korupcí a úplatky. Babiš dodal, že jde o podraz ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka z ČSSD. Ten ale Babišovu kritiku nechápe. Šéfa VZP volí správní rada pojišťovny, kde má své členy i hnutí ANO. A ti proti nebyli.

|Jakub Kanta |Ostatní sporty

WADA se chystá odtajnit zprávu o dopingu Rusů v Soči. Může doporučit vyloučení Ruska z her

Mezinárodní antidopingová agentura WADA by dnes měla veřejnost informovat, jak to doopravdy bylo s dopingovými testy a vzorky během zimní olympiády v ruském Soči před dvěma lety. Podle prvních zpráv z vyšetřování nezávislé komise docházelo ve spolupráci s tajnými agenty pověřenými státem k manipulaci se vzorky, aby nedošlo k ohlášení pozitivních výsledků vzorků.

|Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Účes hlavy státu stojí Francii 10 tisíc eur měsíčně, zjistil týdeník

Francouzský prezident François Hollande se musí vypořádat se skandálem, který vypukl poté, co satirický týdeník Le Canard enchaîné zveřejnil výši platu jeho kadeřníka. Olivier Benhamou už čtyři roky dostává ze státní kasy skoro 10 tisíc eur měsíčně, v přepočtu tedy 270 tisíc korun. Hollandův účes se na sociálních sítích stal terčem vtipů.