Německý E.on možná zažaluje kvůli odstavení jaderných elektráren vládu

Německé energetické koncerny zvažují žaloby kvůli rozhodnutí vlády odstavit sedm nejstarších atomových elektráren. Podle německého deníku Süddeutsche Zeitung jde o společnost E.on a další firmy by prý mohly následovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová se dohodla se zemskými premiéry na dočasném odstavení sedmi jaderných elektráren | Zdroj: Reuters

Kancléřka Angela Merkelová ale odmítá, že by dočasné vypnutí nejstarších bloků bylo v rozporu se zákonem. "Události v Japonsku nejsou nepředstavitelnou katastrofou jen pro samotné Japonsko. Znamenají milník pro celý svět, Evropu i Německo," řekla Merkelová v Bundestagu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O politické kartě, kterou v Německu představuje jaderná energetika, mluvil na Rádiu Česko spolupracovník Českého rozhlasu Jaroslav Šonka

Byla to přitom právě Merkelová, která na podzim prosadila prodloužení provozu jaderných bloků v Německu na dobu delší, než byla jejich plánovaná životnost. Zcela tak zvrátila někdejší rozhodnutí koalice Sociální demokracie a Zelených, začít zavírat všechny atomové elektrárny už po roce 2020.

Předseda opoziční Sociálnědemokratické strany Frank Walter Steinmeier proto teď při debatě v Parlamentu nazval Merkelovou zcela nedůvěryhodnou.

Podle berlínského spolupracovníka Českého rozhlasu Jaroslava Šonky považuje opozice dočasné vypnutí elektráren za oportunistické opatření, mířící směrem k veřejnosti.

„Opozice by se ráda vrátila k původní koncepci. Poukazuje přitom na studii, podle které by ani po zavření devíti jaderných elektráren nemuselo Německo elektrickou energii dovážet,“ uvedl Šonka.

Igor Maňour, David Koubek, Markéta Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme