New York hostí největší summit Organizace spojených národů

V New Yorku začalo největší setkání hlav států a vlád v historii. Na summitu Organizace spojených národů budou jednat o budoucnosti této organizace a situaci ve světě. Místo oslav 60 let své existence ale OSN stojí na pokraji krize. Jen s velkými potížemi se podařilo vyjednávačům členských států schválit návrh závěrečného dokumentu Světového summitu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajky OSN

vlajky OSN | Foto: Miroslav Konvalina

Tři dny předtím, než má summit k 60. výročí existence OSN skončit společným prohlášením o dalších cílech a reformách světové organizace hrozilo, že vrcholné jednání si zadělá na neúspěch ještě před jeho začátkem.

Dvaatřicet klíčových zemí a regionálních seskupení ve chvíli, kdy už generální tajemník OSN Kofi Annan vítal prezidenta George Bushe, přijalo kompromisní návrh společné deklarace. Místo detailního návodu k reformě OSN ale nabídne do dnešního prvního dne jen obecná prohlášení o vůli k reformám.

Nezahrnuje například definici terorismu, po níž volá Západ i generální tajemník OSN Kofi Annan, a neurčuje pravidla k volbě členů nově zřizované Rady pro lidská práva, která by měla nahradit zdiskreditovanou stejnojmennou komisi.

Formulace zavazující k odstraňování obchodních bariér a k rozvojové pomoci je méně konkrétní, než požadovaly chudé země, a zcela vypuštěny byly zmínky o nešíření jaderných zbraní a jaderném odzbrojení, o diskusi o použití síly a o mezinárodním trestním tribunálu. Zředěné byly i požadavky na reformu vedení OSN.

Summit začne dnes odpoledne projevy Kofiho Annana a amerického prezidenta George Bushe. Českou republiku zastupuje premiér Jiří Paroubek, svůj projev přednese na summitu ve čtvrtek. Očekává se, že se zmíní i o snahách České republiky o nestálé členství v Radě bezpečnosti OSN v letech 2008-2009.

Summit se koná za přísných bezpečnostních opatření. Ulice v okolí OSN jsou plné policistů, doprava je odkloněna do středu města a na střechách domů hlídkují odstřelovači. Nad městem byl omezen letový provoz a v řece East River v blízkosti OSN kotví loď pobřežní stráže. Celkem je v New Yorku v pohotovosti na 4000 policistů a příslušníků protiteroristických jednotek a neznámý počet členů tajné služby a osobní ochrany.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme