Nová ústava bude sloužit všem, nejen Muslimskému bratrstvu, věří egyptští voliči

Egyptská ústava není stará ani rok, a už ji chtějí měnit. Rozhodne o tom referendum, které skončí dnes večer. Voliči měli dva dny na to, aby se vyjádřili k přijetí nové ústavy, která má nahradit dokument z dílny Muslimského bratrstva. V ranních hodinách napadli ozbrojenci policejní stanici a tři volební místnosti na předměstí Gízy. Útok se obešel bez zranění, včera ale zemřelo deset příznivců Muslimského bratrstva, kteří proti referendu protestují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Referendum v Egyptě

Referendum v Egyptě | Foto: Amr Nabil | Zdroj: ČTK

Zdálky to vypadá téměř jako další demonstrace. Ve skutečnosti je to však skupinka žen, která si před volební místností užívá nenuceného veselí.

„Voláme tady hesla na podporu Sísího. Milujeme tě, Sísí! Ameriko, běž k čertu!“ směje se dáma v muslimském šátku na chodníku před školou, ve které je ženská hlasovací místnost.

„Všichni dnes hlasují pro novou ústavu. A my tady voláme: milujeme svou armádu, ať žije egyptská armáda!" zaznívají nacionalistická hesla přesně v souladu s vládní kampaní za přijetí nové ústavy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru před volebními místnostmi v Egyptě zachytil zahraniční zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

„Šly jsme hlasovat hned v devět hodin ráno, jakmile se otevřely hlasovací místnosti. Podívej! Vyfoť si to,“ ukazuje žena špičku prstu červenou od inkoustu. Po hlasování si musí každý volič namočit před komisí prst do inkoustu, aby se eliminovala možnost, že by snad šel hlasovat podruhé.

Je podle veselících se žen nová ústava opravdu lepší než ta předchozí? „No to bych řekla! Samozřejmě! Mnohem lepší. Tahle ústava nám dává práva. A my jsme rády. I kdyby nám ústava nic nepřinesla, tak budeme spokojené. Předchozí ústava sloužila jen Muslimskému bratrstvu. Tahle ústava bude sloužit všem Egypťanům,“ říkají.

Konkrétní odpovědi, v čem je tedy nová ústava lepší, ale nemají. Pro tyto nekritické fanynky generála Abd al-Fattáha Sísího, který Egypt od loňského léta de facto řídí, má nová ústava význam spíše symbolický.

Lidé věří ve stabilitu

Mužská volební místnost je asi 200 metrů odtud. Mužská část elektorátu působí oproti dámské veselici seriózně. Hlasovali lidé, kteří dnes chtějí novou ústavu, i pro tu předloňskou, která je teď tolik zatracovaná?

„Ano, hlasoval jsem také pro ústavu Muslimského bratrstva v referendu před dvěma roky. Zúčastnil jsem se také všech voleb. Do určité míry jsem Muslimské bratrstvo podporoval, až do té doby, kdy mnohé věci vyšly najevo,“ vyjadřuje pocity mnoha voličů jeden z mužů, který právě vyšel s červeným prstem z volební místnosti.

„To minulé referendum se konalo v době, kdy byl v zemi chaos, proto jsme se také rozhodovali chybně. Uvěřili jsme Muslimskému bratrstvu sliby, které nesplnilo. Teď doufám, že se tímto referendem pohneme směrem ke stabilitě,“ dodává.

Štěpán Macháček, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme