Oběti leteckého neštěstí u Smolenska budou mít památník

Rusko a Polsko vybudují společný památník obětem letecké havárie polského prezidentského speciálu u Smolenska. Přesně rok po tragédii se na tom dohodly hlavy obou zemí Dmitrij Medvěděv a Bronislav Komorowski.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Medveděv (vpravo) a Bronislaw Komorowski uctili památku obětí letecké tragédie. | Foto: Reuters

Pietní připomínku u Smolenska zastínil spor o pamětní desku věnovanou obětem leteckého neštěstí, při kterém zahynulo 96 předních osobností polského veřejného života, včetně prezidenta Lecha Kaczynského.

Prezidenti obou zemí se během dnešní schůzky ve Smolensku snaží uzavřít celou sérii sporů, které následovaly po letecké katastrofě. Ten nejnovější kolem památníku, který na místě havárie těsně před setkáním prezidentů instalovaly ruské úřady, na místo polské památeční desky by se měl vyřešit zmíněným opatřením.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Českého rozhlasu v Moskvě Lenka Kabrhelová mluví o schůzce polského a ruského prezidenta v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Problém je v tom, že na rozdíl o starého památníku nový nezmiňuje, že polská delegace vedená Lechem Kaczynským cestovala do Katyně uctít památku 22 tisíc polských důstojníků povražděných za druhé světové války sovětskou tajnou policií., což Varšavu rozhořčilo.

Spor by nyní mělo ukončit vytvoření mezinárodní skupiny, která společně navrhne podobu památníku.

Bronislaw Komorowski ocenil pokrok Moskvy v předávání citlivých dokumentů týkajících se neštěstí. Dmitrij Medvěděv pak znovu označil katyňské události z roku 1940 za zločin a připsal odpovědnost sovětskému vedení.

Prezidenti Ruska a Polska se sešli už potřetí za poslední rok.

Lenka Kabrhelová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme