Obětí silného zemětřesení v Peru přibývá

Záchranáři v Peru pátrají po lidech, kteří přežili včerejší silné zemětřesení. Otřesy země zabily podle posledních zpráv 450 lidí, počet mrtvých se ale může ještě zvýšit. Přes 1500 lidí utrpělo zranění - nemocnice v nejhůře postižené provincii Ica jsou zcela plné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemětřesení v Peru | Zdroj: ČTK

Peruánský úřad pro civilní ochranu původně oznámil, že zemětřesení mělo sílu 7,9 stupňů Richterovy škály. Američtí seismologové později sílu otřesů přehodnotili na 8 stupňů.

Většina domů ve městech Ica, Pisco, Chincha a Caňete je zbořená nebo pobořená, zasažené jsou i nemocnice. Vláda poslala do oblasti další lékaře, vojáky i policisty. Záchranáři vytahují zpod rozvalin většinou mrtvá těla a shromažďují je na ulicích.

Agentura AP informovala, že pod troskami kostela ve městě Pisco zůstává uvězněno nejméně dvě stě lidí, kteří se tam účastnili mše. Záchranné práce v regionu Ica teď navíc komplikuje tma, na mnoha místech jižně od Limy nefunguje elektřina.

Zemětřesení v oblasti totiž poničilo elektrické i telefonní vedení - v řadě míst stále nejde proud - a vážně poškozené jsou také silnice, což značně ztěžuje dopravu humanitární pomoci. Silné záchvěvy půdy zasáhly včera i hlavní město Lima, ale následky tam nejsou tak katastrofální.

"Škody se vyhodnocují - ztráty na životech v Limě nejsou tak vysoké, ale byla například poškozena struktura budov zejména v centru města," řekla Českému rozhlasu tajemnice českého velvyslanectví v Limě Kamila Hrabáková. Ta zároveň potvrdila, že mezi mrtvými ani zraněnými nejsou čeští občané.

Do postižené oblasti míří humanitární pomoc Mezinárodního Červeného kříže na palubách dvou letounů. Finanční pomoc ve stovkách tisíc dolarů podle ČTK také přislíbily Spojené státy a Evropská unie. Soustrast s oběťmi vyjádřil papež Benedikt XVI.

Vilém Janouš, David Koubek, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme