OBRAZEM: Minuty ticha za 32 mrtvých. Brusel uctil památku obětí teroru

Brusel si ve středu minutami ticha na místech rok starých teroristických útoků připomněl památku jejich 32 obětí. Nejprve se v 07.58 SEČ na minutu zastavilo a utichlo letiště Zaventem, druhá pietní připomínka se odehrála v 09.11 SEČ ve stanici metra Maalbeek. Minutu ticha ale v té chvíli drželi také lidé na ulicích či turisté na bruselském historickém náměstí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smutek za nevinné mrtvé: Belgičané pláčou na pietě za oběti loňského 22. března. | Foto: Fotobanka Profimedia

Před rokem se nejprve dva sebevražední atentátníci odpálili v odletové hale bruselského letiště Zaventem, kde zabili 16 lidí a stovky zranili. Na snímku promlouvá manžel jedné z obětí Eddy Van Castel (druhý zleva) na pietním shromáždění v areálu letiště.

03826737.jpeg
Eddy Van Calste (druhý zleva), manžel jedné z obětí, promlouvá na pietním shromáždění.

Jména těchto obětí za doprovodu violoncella zazněla před asi 1500 účastníky obřadu na parkovišti před letištní budovou. Mezi přítomnými byl belgický král Philippe a královna Mathilde (na snímku), premiér Charles Michel s ministry, ale především pozůstalí a zaměstnanci letiště, tedy kolegové některých z obětí.

03826752.jpeg
Královna Mathilde na smutečním shromáždění za oběti teroristů.

Minutu ticha nedrželi jen účastníci vzpomínkové akce před letištěm, ale lidé v celém rozsáhlém letištním komplexu. Neodlétala ani nepřistávala letadla, pasažéři nebyli odbavováni.

03826738.jpeg
"Vždy si budeme pamatovat 22/3. Z hloubky našich srdcí, všem obětem."

Okolo 09.00 pak královský pár a další hosté dorazili na uzavřenou stanici metra Maalbeek symbolicky právě soupravou metra. Také zde byl položen věnec a zazněla jména obětí. V době, kdy na tomto místě loni atentátník zabil 16 lidí, drželi minutu ticha nejen lidé ve stanici, ale také v okolních ulicích a dění se zastavilo i v turistickém centru města.

03826739.jpeg
Minuta ticha v belgickém metru.

Celkem před rokem v Bruselu zahynulo 32 lidí a více než tři stovky byly zraněny. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát, ve městě dál platí přísná bezpečnostní opatření, v ulicích hlídkují vojáci.

03826735.jpeg
Rok od teroru v Bruselu: vojáci hlídkují na letišti Zaventem před zahájením pietních akcí.

Připomínky tragédie budou v belgické metropoli pokračovat celý den. Odhalen má být památník obětem od sochaře Jeana-Henriho Comperea a na odpoledne je v centru města plánován pochod na památku obětí.

03826742.jpeg
Věnec za oběti teroristických útoků v Bruselu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme