OBRAZEM: Minuty ticha za 32 mrtvých. Brusel uctil památku obětí teroru

Brusel si ve středu minutami ticha na místech rok starých teroristických útoků připomněl památku jejich 32 obětí. Nejprve se v 07.58 SEČ na minutu zastavilo a utichlo letiště Zaventem, druhá pietní připomínka se odehrála v 09.11 SEČ ve stanici metra Maalbeek. Minutu ticha ale v té chvíli drželi také lidé na ulicích či turisté na bruselském historickém náměstí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smutek za nevinné mrtvé: Belgičané pláčou na pietě za oběti loňského 22. března. | Foto: Fotobanka Profimedia

Před rokem se nejprve dva sebevražední atentátníci odpálili v odletové hale bruselského letiště Zaventem, kde zabili 16 lidí a stovky zranili. Na snímku promlouvá manžel jedné z obětí Eddy Van Castel (druhý zleva) na pietním shromáždění v areálu letiště.

03826737.jpeg
Eddy Van Calste (druhý zleva), manžel jedné z obětí, promlouvá na pietním shromáždění.

Jména těchto obětí za doprovodu violoncella zazněla před asi 1500 účastníky obřadu na parkovišti před letištní budovou. Mezi přítomnými byl belgický král Philippe a královna Mathilde (na snímku), premiér Charles Michel s ministry, ale především pozůstalí a zaměstnanci letiště, tedy kolegové některých z obětí.

03826752.jpeg
Královna Mathilde na smutečním shromáždění za oběti teroristů.

Minutu ticha nedrželi jen účastníci vzpomínkové akce před letištěm, ale lidé v celém rozsáhlém letištním komplexu. Neodlétala ani nepřistávala letadla, pasažéři nebyli odbavováni.

03826738.jpeg
"Vždy si budeme pamatovat 22/3. Z hloubky našich srdcí, všem obětem."

Okolo 09.00 pak královský pár a další hosté dorazili na uzavřenou stanici metra Maalbeek symbolicky právě soupravou metra. Také zde byl položen věnec a zazněla jména obětí. V době, kdy na tomto místě loni atentátník zabil 16 lidí, drželi minutu ticha nejen lidé ve stanici, ale také v okolních ulicích a dění se zastavilo i v turistickém centru města.

03826739.jpeg
Minuta ticha v belgickém metru.

Celkem před rokem v Bruselu zahynulo 32 lidí a více než tři stovky byly zraněny. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát, ve městě dál platí přísná bezpečnostní opatření, v ulicích hlídkují vojáci.

03826735.jpeg
Rok od teroru v Bruselu: vojáci hlídkují na letišti Zaventem před zahájením pietních akcí.

Připomínky tragédie budou v belgické metropoli pokračovat celý den. Odhalen má být památník obětem od sochaře Jeana-Henriho Comperea a na odpoledne je v centru města plánován pochod na památku obětí.

03826742.jpeg
Věnec za oběti teroristických útoků v Bruselu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme