OBSE odmítá běloruské volby

Víkendové parlamentní volby v Bělorusku neodpovídaly mezinárodním standardům demokratického hlasování. Prohlásila to Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Vzhledem k pochybnostem ohledně regulérnosti voleb OBSE nevyslala před jejich zahájením do Běloruska tým pozorovatelů, ale pouze takzvanou technickou misi. Konkrétně prý nebyly splněny minimální požadavky uspořádání svobodných, čestných, rovnoprávných, zodpovědných a otevřených voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle údajů volební komise jsou včerejší volby platné. V neděli komise oznámila, že ve 28 ze 110 volebních okrsků nepřesáhla účast voličů 50 procent, požadovaných k uznání voleb za platné. Opozice to označila za vítězství, ale dnes se volební komise opravila. Výsledky jsou prý platné v 96 volebních okrscích, takže počet volebních obvodů, kde je nutné uspořádat nové hlasování, se tak oproti původní informaci snížil na polovinu. Podle předsedkyně Ústřední volební komise Lydie Jermošinové dosáhla celková účast voličů 60,6 procenta.

Druhé kolo hlasování, stanovené na 29. října, se uskuteční v 53 volebních obvodech, kde se žádnému z kandidátů nepodařilo získat potřebnou většinu hlasů. Ve 14 okrscích, kde se k urnám dostavil nízký počet voličů, se nové volby musí uskutečnit do tří měsíců.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme