Ochranka amerického prezidenta chce školit agenty v replice Bílého domu

Americká tajná služba odpovědná za ostrahu prezidenta Baracka Obamy chce vybudovat rozměrnou kopii Bílého domu. Vedení ochranky hodlá pomocí makety lépe připravit strážce prezidentova sídla na jejich práci, během níž došlo v posledních letech k několika vážným pochybením. Šéf služby Joseph Clancy kvůli tomu požaduje od Kongresu 8 milionů dolarů, tedy více než 200 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům | Foto: Vojtěch Pohanka

O potřebnosti této investice hodlá Joseph Clancy přesvědčit členy jednoho z výborů Sněmovny reprezentantů.

„Tajná služba v současnosti využívá primitivní, rozměrově nevyhovující simulaci severní části Bílého domu... Nejsou tam bariéry, brány pro vozidla, osvětlení nebo další nástroje pro vylepšení tréninku,“ citoval deník The New York Times z připravených poznámek pro Clancyho sněmovní řeč.

Je to prý problém i pro hlídací psy, kteří reagují jinak na tvrdém, výcvikovém povrchu a jinak v trávě a záhonech kolem skutečného prezidentova sídla.

Jestli bude replika stejně velká jako její předloha – bílá budova s 32 pokoji – ještě není úplně jasné. Stát má ve výcvikovém středisku Beltsville vzdáleném přibližně 30 kilometrů od Bílého domu.

Příslušník ochranky uděluje instrukce v evakuované části Bílého domu | Foto: Reuters

Návrh má podle toho, co se píše v americkém deníku, naději na úspěch. Když se vyšetřovalo pár známých případů, kdy do Bílého domu někdo vnikl, aniž by ho ochranka viděla, padl požadavek, aby agenti byli lépe připravení a aby se na svou práci připravovali v co možná nejrealističtějším prostředí.

Kritizovaná ochranka přichází se žádostí půl roku poté, co bývalý americký voják Omar Gonzales přelezl plot u Bílého domu a pronikl do Obamova sídla, kde ho až po několika desítkách sekund členové prezidentovy ostrahy zadrželi. Po incidentu rezignovala tehdejší šéfka tajné služby Julia Piersonová a vedení převzal Clancy.

Ani pod ním se však ochranka nevyvarovala vážného pochybení. Začátkem března nabourali její dva přední členové svým vozem do bezpečnostních zábran u Bílého domu, když se vraceli z noční pitky.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme