Olivy jsou pro Palestince všechno

Dnešní příspěvek z Blízkého východu, ale nebude ani o konfliktech ani o válce či sporech, nýbrž o olivovnících a olivách. Právě na Blízkém východě poskytuje mnoha lidem obživu a milionům lidí každodenní radost. Za olivovníky a olivami v Jordánsku nás zavede zpravodaj na Blízkém východě Jaromír Janev.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

olivovník

olivovník | Foto: ag.arizona.edu

Olivovník je zvláštní strom. Je věčně zelený, tedy šedozelený, a neopadávají mu vůbec listy. Jeho květy jsou smetanově bílé a jsou skryté pod listím, takže často nejsou vidět.

O tom, že některé druhy stromů jsou dlouhověké, se ví. Dožívají i několika set let a libanonské a kyperské cedry až jedno tisíciletí. Ale už méně známé je, že olivovníky se dožívají běžně 500 let. V arabských zemích jsou téměř všudypřítomné. Někdy ve své divoké formě, ale hlavně v olivovníkových sadech. A v řadě zemí jsou po těchto stromech pojmenované ulice, nebo dokonce hory. A snad nejznámější z nich je Olivetská hora v Jeruzalémě.

V Jordánsku jsou olivovníkové sady hlavně u města Kerak, kde je jeden z nejznámějších křižáckých hradů v této zemi, a v jeho širokém a dalekém okolí. A olivovníky už se objevily i ve formě bonsají.

Co pro lidi v arabských zemích znamenají olivovníky a olivy? Zeptal jsem se na to mnoha lidí v Jordánsku, ale také na palestinských územích, v Sýrii a v Libanonu. Vybral jsem odpovědi, které nejvíc odpovídali převládajícímu názoru: 40letý Palestinec Kutajba, který žije v Jordánsku mi řekl: "Olivovníky jsou požehnané stromy. Seslal nám je bůh a pro nás znamenají hrozně moc." Všude v arabských zemích i v Izraeli znamenají olivovníky a olivy hodně, ale nejvíc snad právě pro Palestince, kteří se o ně s velkou péčí starají a kde znamenají pro desetitisíce lidí hlavní zdroj obživy. Šestačtyřicetiletý Jordánec Alí pro Český rozhlas popsal, co pro něho znamenají olivy a olivový olej, takto: "Nedokážeme si bez oliv představit život. Dáváme si je hlavně ráno k snídani, s fazolemi, s boby, s olivovým olejem a s římským kmínem kammúnem."

A já dodám, že Arabové ráno jídávají také chléb, který máčejí do olivového oleje a pak do zvláštního koření, kterému se říká zaatar. Je to prý velmi zdravé. A k obědu a k večeři olivy také nesmí chybět. V téměř každé restauraci vám automaticky přinesou jako předkrm olivy, aniž byste si je objednávali. Možná překvapí, že olivy dostanete v některých restauracích i k pivu nebo vínu.

A na každý salát přilijí Arabové doma i v restauracích též trochu olivového oleje. Mnoho lidí tady na Blízkém východě na olivovém oleji také peče a smaží. Jordánci a Arabové vůbec mají nejradši olivy ve své původní zelené nebočené podobě zalité olivovým olejem. To o je v Evropě považováno za lahůdky tedy třeba olivy plněné uvnitř papričkami nebo mandlemi se tady zatím neujalo. Tradice jsou totiž na Blízkém východě tradice. A olivy a olivovníky k nim patří.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme