Oplocení na hranici mezi USA a Mexikem přináší první výsledky

Kontroverzní oplocení na americko-mexické hranici začíná přinášet první výsledky. Na některých úsecích hranice s největší ilegální migrací na světě kleslo pašování lidí a drog o třetinu. Ubylo případů, kdy nelegální přeběhlíci nalezli smrt v poušti nebo se utopili v řece Rio Grande. Reportáž s lidmi, kteří u plotu na hranici s Mexikem slouží, připravil zpravodaj Českého rozhlasu v Americe Alexandr Pícha.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

plot na americko-mexické hranici | Foto: Alexandr Pícha

Agent pohraniční stráže Martin Hernandez projíždí každý den sám terénním vozem několik kilometrů široký prostor polopouště na pomezí Texasu a Mexika. Když zastaví, ukazuje na jedno z míst, kde utečencům dochází voda.

"Pro agenta je nejhorší, když najde mrtvé imigranty. Protože je pašeráci lidí ponechali na pospas. Často jim seberou peníze a nechají je umřít v poušti."

V sektoru El Pasa nicméně po oplocení hranice poklesl počet zadržených přeběhlíků až o 38 procent, letos to bylo zatím "jen" 80 tisíc lidí. Dost mě překvapilo, když mi pohraniční stráž přidělila k prohlídce terénu také sotva pětadvacetiletou dívku, agentku Michelle LeBoeuf. Zeptal jsem se jí, jestli vypráví svému milému o nebezpečné práci, kterou dělá: "Ne, nemluvím o tom, snažím se držet tyhle zvláštnosti stranou."

A svého chlapce by asi často pěkně vyděsila. Nedávno dostala zvláštní dovolenou po dramatické situaci, když ji napadl muž, kterému se snažila zabránit v přelézání plotu.

"Jeden chlápek nečekaně seskočil z plotu na mě a snažil se mi dát ránu. Tak tak jsem uhnula, ale viděla jsem, jak sahá do kapsy. Připadlo mi nebezpečné střílet, tak jsem to vyřešila chvatem. Když jsem sundala k zemi člověka, který se na mě snažil zaútočit, jeho zbraň vystřelila do strany."

Podle agentů ale k takovým situacím nedochází často. "Devadesát pět procent lidí, které zadržíme, nejsou kriminálníci. V Americe chtějí najít lepší život. Sehnat práci a posílat domů peníze."

Nový plot na hranicích s Mexikem příliv statisíců utečenců omezil, ale zdaleka nezastavil. "Nemůžeme to úplně zastavit, snažíme se to kontrolovat. Co může situaci zlepšit? Asi až se bude lépe dařit v Mexiku, tak lidé nebudou utíkat do Ameriky. Ale tady řešení nenajdeme. Moje práce není najít řešení, to je rozdíl mezi mnou a administrativou a Kongresem. Oni hledají řešení a já tu dělám svou práci," řekl Českému rozhlasu agent Hernandez, původem z Mexika.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme