OSN si připomíná 60. výročí osvobození nacistických koncentračních táborů

V New Yorku se koná historicky první zvláštní zasedání Valného shromáždění OSN věnované 60. výročí osvobození nacistických koncentračních táborů v Evropě. Mezi hosty jsou ministři zahraničí, čelní diplomaté, ale také lidé, kteří přežili holocaust.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osvětim | Foto: Pavel Novák

Světová organizace se tímto symbolickým aktem připojuje ke vzpomínce na osvobození vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi, které se tam bude konat ve čtvrtek.

Washingtonský zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina oslovil muže, který Osvětim přežil a nemůže zapomenout.

Polský Žid Henry Greenbaum ještě ve svých 76 letech chodí neúnavně po školách, kostelech a muzeích a vypráví svůj příběh muže, kterému vzala nacistická zvůle téměř celou rodinu.

Ve svých třinácti letech ho poslali do německé továrny na zbraně, pak do tábora v Osvětimi a odsud na pochod smrti ze kterého ho vysvobodil Anděl, jak dodnes říká neznámému americkému vojákovi.

Henry Greenbaum říká, že je velmi důležité, že se summit k osvobození koncentračních táborů koná. Je dobře, že si lidé pamatují, co se stalo, nesmí se to opakovat.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme