OSN si připomíná 60. výročí osvobození nacistických koncentračních táborů

V New Yorku se koná historicky první zvláštní zasedání Valného shromáždění OSN věnované 60. výročí osvobození nacistických koncentračních táborů v Evropě. Mezi hosty jsou ministři zahraničí, čelní diplomaté, ale také lidé, kteří přežili holocaust.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osvětim

Osvětim | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Světová organizace se tímto symbolickým aktem připojuje ke vzpomínce na osvobození vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi, které se tam bude konat ve čtvrtek.

Washingtonský zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina oslovil muže, který Osvětim přežil a nemůže zapomenout.

Polský Žid Henry Greenbaum ještě ve svých 76 letech chodí neúnavně po školách, kostelech a muzeích a vypráví svůj příběh muže, kterému vzala nacistická zvůle téměř celou rodinu.

Ve svých třinácti letech ho poslali do německé továrny na zbraně, pak do tábora v Osvětimi a odsud na pochod smrti ze kterého ho vysvobodil Anděl, jak dodnes říká neznámému americkému vojákovi.

Henry Greenbaum říká, že je velmi důležité, že se summit k osvobození koncentračních táborů koná. Je dobře, že si lidé pamatují, co se stalo, nesmí se to opakovat.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme