Palestinské bezpečnostní síly se rozmístily v pásmu Gazy

Palestinské bezpečnostní síly zaujaly dnes pozice v severní části pásma Gazy. Chtějí tak zabránit militantním útokům proti Izraeli. Akce je součástí plánu prezidenta Abbáse na zastavení násilí a oživení mírových rozhovorů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelští vojáci | Zdroj: ČTK

Podle palestinských zdrojů se na 3000 policistů rozmístilo ve městech Bajt Hanún a Bajt Lahíja v severních oblastech Gazy a v přilehlých polích a sadech. Jejich úkolem je předcházet raketovým a minometným útokům.

Je to zatím nejvýraznější známka obnovené bezpečnostní spolupráce mezi Izraelem a palestinskou správou od vypuknutí palestinského povstání v roce 2000. Pokles krvavého násilí má klíčový význam pro zachování šance na nastolení míru.

Tuto naději oživilo lednové zvolení Abbáse, který slibuje konec více než čtyř let bojů. Dislokaci palestinských sil schválil izraelský ministr obrany Šaul Mofaz po středeční schůzce vysokých důstojníků obou stran.

Možným náznakem pokroku v Abbásově úsilí o dosažení klidu by mohl být fakt, že od úterý nebyly v Gaze vypáleny žádné minometné střely ani rakety.

Ladislav Dvořák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme