Palestinské volby probíhají zatím v klidu a bez incidentů
Za mimořádných bezpečnostních opatření pokračují palestinské parlamentní volby. Jsou to první reprezentativní volby, kterých se účastní všechny strany a hnutí kromě extremistického hnutí Islámský džihád.
Hlasování, které má skončit v šest večer středoevropského času, pokračuje zatím bez větších komplikací. Palestinci dnes nemají volný den, ale přesto se od rána volební účast stále zvyšuje.
Očekává se, že na severu západního břehu Jordánu a zejména v Nábulusu zaznamená největší úspěch militantní hnutí Hamás.
Naopak Rámalláh a východní Jeruzalém jsou tradičními základnami vládnoucího hnutí Fatah. Potvrzuje to i reakce dotázané obyvatelky Rámalláhu, která pro Český rozhlas uvedla: "Volím Fatah, protože je z něj náš prezident."
Před mnoha volebními středisky se aktivisté stran a hnutí snaží na poslední chvíli ovlivnit voliče rozdáváním letáků. Nejméně u jednoho volebního střediska se mladí příslušníci militantních skupin neúspěšně pokusili jít volit se zbraněmi.
O přízeň voličů se dnes v Palestině uchází 718 kandidátů, z toho 85 žen. Voliči odevzdávají dva hlasy, jedním volí podle stranických kandidátek, druhým kandidáta ze svého volebního okrsku. Na západním břehu Jordánu, v pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě je 16 okrsků. Hlavními favority hlasování jsou vládní strana Fatah a radikální hnutí Hamas.
Vítězství Hamasu se obávají Američané. Americká vláda už teď dává najevo, že s militantním hnutím vyjednávat nemíní, odmítá ale říci, jak se zachová, pokud se tato strana dostane do palestinské vlády.
Hnutí Hamas zůstává na americkém seznamu teroristických organizací a Bushova administrativa na tom nehodlá nic měnit. Bílý dům zatím vyčkává, jak volby na palestinských územích dopadnou. Administrativa tvrdí, že nepreferuje žádnou stranu, ale před volbami investovala 2 miliony do současné palestinské samosprávy, vedené stranou Fatah.
Ministryně zahraničí Condoleezza Riceová poukazuje na stanovisko Hamasu, který volá po zničení Izraele, a nedovede si představit, že by členové hnutí mohli vyjednávat s židovským státem, když neuznávají právo na jeho existenci.