Peking vyškrtnut ze seznamu nebezpečných míst

Čínskou metropoli Peking už neohrožuje šíření nemoci SARS. Prohlášení o tom zveřejnila Světová zdravotnická organizace. Zároveň zrušila i doporučení, aby lidé do Pekingu necestovali. Včera HongKong a dnes i Peking, tedy dvě nejpostiženější oblasti na světě, byly vyškrtnuty ze Seznamu míst ohrožených virem SARS. Dosavadní omezení pro čínskou metropoli přestávají podle expertů platit s okamžitou účinností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

situace v Pekingu | Foto: Robert Mikoláš

Rozhodnutí WHO je známkou, že nová nemoc SARS, která se velmi rychle šířila po zeměkouli, je v zásadě zvládnuta. Na seznamu míst, kde stále hrozí, zůstává pouze Tchaj-wan a Toronto. Tchaj-wan už oznámil, že ještě v tomto týdnu požádá o vyřazení z listiny míst, kde SARS stále hrozí, protože už od 15. června nebyl zjištěn na ostrově žádný nový případ. WHO považuje šíření SARS za zvládnuté, jestliže se žádný nový případ neobjeví po 20 dnů, což je dvojnásobek inkubační doby této nemoci.

Víra, mýt si ruce a dvě kiwi | Foto: Robert Mikoláš

Smrtelná nemoc SARS se poprvé objevila v jihočínské provincii Kuang-tung, odkud se rozšířila do HongKongu a Pekingu a následně do 30 zemí světa. Celkem se virem SARS v Číně nakazilo více než 5300 lidí, z toho na 350 jich zemřelo. Peking, kde se od března letošního roku začal SARS šířit velkou rychlostí, přijal drastická bezpečnostní opatření, tisíce osob byly umístěny do karantény.

Česká republika i navzdory postupnému uklidnění situace nehodlá zatím rušit vyplňování příletových karet kvůli nemoci SARS. Podle hlavního pražského hygienika Vladimíra Polaneckého není zmírnění opatření na místě. "Já se nedomnívám, že by to bylo rozumné. Budeme je rušit až skončí ta epidemie v Číně Možná že ty karty ve nějaké úpravě jako ostatní státy Evropy a světa i na trvalo."

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme