Počet uprchlíků ze Sýrie roste. Do Turecka uteklo za poslední týden deset tisíc Syřanů

Množství uprchlíků, kteří opouštějí ze strachu o život Sýrii, stoupá. Zejména po nedávném chemickém útoku na předměstí Damašku se lidé v Sýrii bojí víc a víc. Záchranu proto hledají za hranicemi. Jen do Turecka uprchlo za poslední týden deset tisíc Syřanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští uprchlíci na turecko-syrském přechodu u tureckého města Kilis | Foto: Jaromír Marek

Hraniční přechod mezi Sýrií a Tureckem nedaleko tureckého města Kilis vypadá na první pohled jako docela obyčejný přechod. Mozaikou obložený domek pasové kontroly a červená kovová brána. Kdo jí ale projde, zachránil si život. Uprchlíci ze Sýrie tak míří právě tam.

„V Sýrii už není místo pro slušné lidi, buďto na nás útočí vládní armáda nebo lupiči, kteří rabují všechno. Všude se střílí,“ vysvětluje zvláštnímu zpravodaji ČRo Jaromíru Markovi muž středního věku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Množství uprchlíků, kteří opouštějí Sýrii, stoupá. Na hraničním přechodu mezi Sýrií a Tureckem natáčel zvláštní zpravodaj ČRo Jaromír Marek.

Sahá do kapsy a na dlaň pokládá kulku. „Podívej se, tohle mě málem zabilo. Jel jsem autem a najednou prásk, střela prolétla dveřmi a zasáhla mě do nohy. Tohle mi vyoperovali. Byl to zázrak, že jsem přežil. Tak jsem si řekl dost,“ říká muž, který v Aleppu prožil mnohaměsíční bombardování. Teď se rozhodl odejít.

Stejně jako mnozí další. Přes hranici přicházejí další a další lidé. Občas projede auto s ohromným balíkem na střeše. Většinou ale přinášejí uprchlíci jen to, co poberou do tašek a pytlů.

„Situace je pořád horší, teď ostřelují naši vesnici každý den, bojíme se, že použijí chemické zbraně jako v Damašku. Ten tlak už nešlo vydržet,“ říká muž obtěžkaný nákladem. Za ním cupitá zahalená žena a děti.

Mnozí uprchlíci ale nedojdou daleko. Hned za přechodem je divoký kemp, kde v nelidských podmínkách žijí ti, co nemají za co jít dál. Sedí obklopeni svými zavazadly pod přístřešky z kartonu.

„Už tady jsme deset dní, nemáme peníze, jídlo. Čekáme, ale nevíme na co… Co máme dělat?“ kladou otázku, kterou, jak poznamenává zvláštní zpravodaj ČRo, je slyšet od syrských uprchlíků znovu a znovu.

Jaromír Marek, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme