Pod troskami továrny v Bangladéši už zřejmě nejsou živí lidé

Šestý den se bangladéšští záchranáři snaží vyprošťovat z trosek továrny na textil v Dháce přeživší dělníky, v úspěch už ale příliš nevěří. Úřady stále pohřešují více než 800 lidí a potvrzených je už téměř 400 obětí. V troskách se našlo oblečení italské značky Benetton, která přitom tvrdila, že se pro ni v Bangladéši nevyrábělo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatčený majitel zřícebé továrny na textil v Dháce Muhammad Sohel Rana

Zatčený majitel zřícebé továrny na textil v Dháce Muhammad Sohel Rana | Zdroj: ČTK

Vyšetřovatelé se snaží zjistit, jestli se tragédii nedalo zabránit. Zadržený majitel zřícené budovy Muhammad Sohel Rana prý chtěl uprchnout do Indie. Podle policie nechal budovu, která se ve středu zřítila, postavit z nekvalitního materiálu. Policisté ho proto obvinili ze spoluzavinění z nedbalosti.

„Dostali jsme informaci, kde se nachází, a do stíhání jsme zapojili vrtulník. Nakonec jsme ho chytili na hraničním přechodu s Indií,“ popsal konec několikadenního pátrání po majiteli zřícené budovy velitel jednotky rychlého nasazení Mokhlésur Rahmán.

Přehrát

00:00 / 00:00

Silivie Třeslínová v Odpoledním Radiožurnálu přiblížila, jak v bangladéšské Dháce probíhá šestý den po zřícení továrny na textil

Mohammed Sohel Rana je obviněný z toho, že při stavbě použil nekvalitní materiály, nedodržel stavební plány ani správné postupy. Právě na něj směřuje největší část hněvu bangladéšské veřejnosti a ruce pryč už od něj dala i vládnoucí strana Awami League, jejíž mládežnické křídlo dosud vedl.

Ve vazbě jsou také tři vedoucí továrny a dva stavební inženýři. Policie tvrdí, že ještě před neštěstím nařídila evakuaci budovy, protože se na ní objevily obrovské trhliny. Vedoucí dílen ale nařízení ignorovali.

Při tragédii zemřelo mnoho živitelů rodin

Jak dokládá příběh jedné z přeživších, mladé Sonali, tragédie je o to horší, že v továrně zemřelo mnoho rodinných příslušníků, kteří často jako jediní v rodině vydělávali:

„Byla jsem ve třetím patře, po zřícení jsem byla tři dny v bezvědomí a pak mě zachránili a odvezli do nemocnice. Když jsem se probrala, zjistila jsem, že nenašli moji maminku. Pracovala tam se mnou. Nevím, jestli je stále naživu, nebo ne. Neuvěřím tomu, dokud neuvidím její tělo. Stále doufám, že ji zachrání,“ věří Sonali.

„Ztratila jsem svou dceru. Jak budeme teď žít? Byla jediná, kdo vydělával peníze pro rodinu,“ pláče v davu truchlících matka další oběti.

Zaměstnanci zřícené továrny se snaží proniknout do objektu a vymoci si absolutní trest pro ty, kteří jsou za tragédii zodpovědní | Foto: Reuters

V troskách se našlo oblečení Benetton

V troskách továrny našli fotografové oblečení italské značky Benetton. Firma však dříve tvrdila, že pro ni se v továrně nevyrábělo. V objektu ale šili dodavatelé mnoha značek, například španělského Manga, britského Primaku nebo amerického Cato, což všichni jmenovaní přiznali.

Bangladéš je po Číně druhým největším vývozcem textilu na světě. Je tam velice levná pracovní síla - dělnice vydělávají asi 40 dolarů měsíčně, tedy asi 800 korun, a pracují 10 hodin denně, šest dní v týdnu.

Pokud se prokáže, že v budově šil Benetton či jeho dodavatel, bude to mít negativní dopad na jméno značky. Vedení společnosti se po prvotním popření ještě nijak nevyjádřilo. Druhou možností je, že se v továrně šily padělky.

Záchranáři k odklízení sutin pomalu začínají nasazovat těžkou techniku. Místo navštívila bangladéšská premiérka a setkala se s několika přeživšími v nemocnici.

Ondřej Himmer, Silvie Třeslínová, David Bernardy, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme