Podle OSN jsou polské ženy diskriminované
Polské ženy jsou diskriminované, tak jejich situaci hodnotí výbor OSN pro vyloučení diskriminace. Zpráva konstatuje, že v posledním roce polská vláda učinila několik kroků, které postavení žen zhoršily.
Zpráva výboru OSN poukazuje na případy domácího násilí a kriticky hodnotí kroky polské vlády. "Výbor je znepokojený tím, že vláda zrušila úřad zmocněnce pro rovná práva žen a mužů. Zpráva upozorňuje na to, že v Polsku působí málo žen ve veřejných funkcích nebo na vedoucích pozicích," říká Wanda Nowická z Federace na obranu ženských práv.
Podle aktivistek ženského hnutí v Polsku chybějí také právní nástroje, které by diskriminaci a domácí násilí omezily.
Polské intelektuálky stále častěji míří do církevních řádů
Druhým diskutovaným tématem ženské otázky v Polsku je, proč jsou ženské kláštery tolik v módě. Lékařky, advokátky, malířky, překladatelky nebo operní zpěvačky přitahuje přísný klášterní řád. Píše o tom list Dziennik.
Polské intelektuálky si vybírají například řád sester karmelitánek, které mohou mluvit jen půlhodiny denně, nebo řád klarisek - ty spí na tvrdých pryčnách a klášter neopouštějí ani na pohřeb svých příbuzných.
Představená kláštera klarisek v Krakově Alicja Kusowská se diví, proč si vzdělané a zajištěné ženy dobrovolně vybírají tak tvrdé podmínky. Jejich nadřízenými jsou navíc často sestry bez středoškolského vzdělání.
Podle sociologů a psychologů tyto ženy dosáhly všeho a ztratily smysl života. Ten se pak snaží nalézt v kontemplaci a odříkání za vysokými zdmi kláštera.