Polské deníky si gratulují ke vstupu
Polské deníky dnes své první strany věnují přirozeně víkendovému referendu o vstupu země do Evropské unie.
ANO jsme v Unii. Hlásá na celé polovině stránky titulek v Gazetě Wyborcze. Poláci si vybrali Evropu, píše Rzeczpospolita. Evropo, to je tvůj šťastný den. Vstupujeme. Hřímá titulek bulvárního Superexpresu. Jen katolický Nasz Dziennik hořce poznamenává. Agresivní a vtíravá kampaň, stejně tak jako lživá propaganda místo jasných informací způsobily, že velká část našich krajanů nešla k volebním urnám. Poznamenává list polských katolíků s odkazem, že se více než 40% Poláků hlasování nezúčastnilo. Deník Gazeta Wyborcza ve svém redakčním komentáři píše, že Evropa zatajila dech, když se po prvním dnu referenda ukázalo, že hlasoval jen každý 7. volič. Ale nebylo proč se zneklidňovat. Vstupujeme do Unie polským způsobem. Tedy na poslední chvíli. Finišem před cílovou páskou. Za to ale jakým stylem. Uzavírá Gazeta Wyborcza.
Zalistovali jsme také stránkami maďarského deníku Nepszabadság. Ten kritizuje vedoucí politické představitele země a tvrdí, že maďarští politici ještě nejsou dostatečně vyspělí pro členství v Evropské unii. Deník se také domnívá, že Maďarsko už ztratilo postavení země, která dávala jako první impuls k reformám. Maďarsko dnes nepatří k vedoucím zemím střední a východní Evropy. Politická kultura, veřejná správa a mediální krajina se podobají spíše banánové republice, píše dnes maďarský deník Nepszabadság.
Včerejší sebevražedný atentát v režii radikálních organizací Hamás, Islámský džihád a mučedníci od Al-Aksá byl odpovědí na mírovou dohodu z Akaby, uvádí dnešní vydání amerického deníku The New York Times.
"Nikomu nedovolíme, aby nás vtáhl do občanské války", cituje list včerejší výrok palestinského premiéra Mahmúda Abbáse, ale vzápětí pokládá otázku, zda právě tohle není jednoznačným důkazem, že se země zmítá v občanské válce. Rebelové vědí, že vláda nebude k teroristickým útokům netečná. Izrael se musí bránit až do té doby, dokud palestinští představitelé nezískají kontrolu nad zabijáky z řad vlastních obyvatel. Ariel Šaron pověřil svého ministra obrany, aby spolupracoval s palestinským šéfem bezpečnosti - to je určitě krok správným směrem, domnívá se americký deník. Největší práce však spočívá na samotných Palestincích a na jejich schopnosti přemoci teroristickou menšinu, která je vtáhla do občanské války, uzavírá svůj komentář americký list The New York Times.
Britský The Guardian se připojuje do debaty o evropské ústavě a otázce přijetí či nepřijetí eura Velkou Británií. Podle názoru listu je celá debata o euru a evropské ústavě hysterií. Dokládají to titulky novin, které píší o "konci tisícileté historie", "ztrátě nezávislosti a suverenity" nebo také o "strašlivém a nevratném dopadu na Velkou Británii".
Ale kdo si skutečně přečetl návrh Giscardovy ústavy, ptá se britský deník. Na otázku, zda by se mělo konat referendum o přijetí eura bychom měli odpovědět ano - rozhodujeme se sami za sebe a nemůžeme obejít právo občanů svobodně se vyjádřit. Ovšem odpověď na otázku referenda o nové evropské ústavě už tak jednoznačná není. Rozhodujeme o změně nebo zachování stávajícího stavu, ale příští rok bude mít unie s největší pravděpodobností 25 členů, což je změna tak obrovská, že vyvolá přeměnu Evropské unie, i kdybychom se tomu bránili sebevíc. Můžeme tedy volit, zda se chceme tohoto procesu účastnit nebo ne, ale v žádném případě jej nemůžeme zastavit, dodává britský deník Guardian.
International Herald Tribune se věnuje problémům afrického kontinentu a dochází k závěru, že války a konflikty jsou z velké části vyvolané napětím mezi jednotlivými náboženstvími. Na severu Afriky žije muslimská většina, jih je zase spíše afrikánského a křesťanského vyznání. Rozdíly jsou stále výraznější. Při občanské válce v Súdánu utlačovala vláda vedená islámskými fundamentalisty obyvatelstvo na severu země. Etiopie a Eritrea se zmítaly v bojích mezi křesťany a muslimy. Také Nigérie je ohniskem konfliktu mezi islámem a křesťanstvím, vypočítáva International Herald Tribune.
Do výčtu můžeme ještě přidat atentáty v Keni a Tanzánii, které sponzorovala islámská teroristická organizace Al-Káida. Náboženské války ovšem mohou být zastaveny, pokud se o to přičiní vlády jednotlivých zemí. Západ pak může pomoci při lokálních konfliktech, tak jako se nyní angažuje Francie v Kongu, soudí v dnešním komentáři International Herald Tribune.
Francouzské účasti v Kongu si všímá i německý Die Welt, podle nějž francouzská mírová mise neodpovídá národním zájmům Německa. Deník obviňuje francouzské politiky, že jim jde spíše o ropu, zlato a diamanty než o humanitární a mírovou pomoc. Podle listu je také nejvyšší čas, aby si také Německo stanovilo vlastní zahraniční politiku a jasně definovalo ekonomické priority.