Polští kněží se modlí za nepřijetí zákona o umělém oplodnění

V Polsku startuje kampaň katolické církve proti umělému oplodnění ve zkumavce. Tři dny budou trvat takzvané modlitby ‚za nenarozený život‘. Církev tak chce ovlivnit hlasování poslanců o zákonu o umělém oplodnění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varšava - historické náměstí | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Kněží po celém Polsku se budou nejdříve modlit za ‚děti usmrcené před narozením‘. Zítra jsou v plánu modlitby za ‚hříchy ve zkumavce‘. V sobotu pak věřící poděkují za ‚dar života‘. Církev tak znovu vytáhla do boje proti umělému oplodnění ve zkumavce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Petr Vavrouška informuje přímo z Polska o modlitbách za nenarozené

Duchovní došli k závěru, že dopisy a výzvy, které adresovali politikům v posledních měsících, nestačí a že protest proti umělému oplodnění musí být o něco okázalejší. Proto prosí věřící, aby se modlili hlavně za odvahu poslanců.

Zákon o in vitro patří v zemi mezi ty nejvyhrocenější, vyvolává řadu emocí. V Polsku se dnes metoda umělého oplodnění používá, ale bez jakýchkoliv pravidel. Většinou zákrok provádí soukromé kliniky. Pacientky si zákrok narozdíl od českých žen platí, v přepočtu jde o částku asi 60 tisíc korun. Pro tuto asistovanou formu reprodukce ale žádný právní rámec neexistuje.

Nová pravidla teď mají nastolit poslanci. V polském Sejmu se aktuálně projednává několik návrhů zákona o umělém oplodnění. Variantu, kterou navrhla strana Právo a spravedlnost, že by se metoda in vitro zcela zakázala a byla trestná, už poslanci zamítli.

Polská společnost je rozdělena na dva tábory. Jedni postup církve schvalují, jiní – a mezi nimi také věřící - považují vměšování církve do schvalování zákonů za nepřípustné.

Tlak církve na zákonodárce je nebývale ostrý. Před měsícem dokonce jeden arcibiskup poslance varoval, že pokud budou hlasovat pro zákon o umělém oplodnění, hrozí jim vyloučení z katolické církve. Na jaře pak někteří kněží prohlásili, že ženy, které oplodnění ve zkumavce podstoupí, by neměly chodit ke svatému přijímání.

Petr Vavrouška, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme