'Poradci a instruktoři.' Pentagon vyšle do Afghánistánu tisíce dalších vojáků, píše AP

Pentagon vyšle do Afghánistánu téměř 4000 dalších amerických vojáků, hlavně poradců a instruktorů. Oznámila to v pátek agentura AP s odvoláním na nejmenované činitele americké vlády. Rozhodnutí údajně oznámí ministr obrany James Mattis už příští týden.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr obrany James Mattis | Zdroj: Reuters

Prezident Donald Trump dal tento týden pravomoc Mattisovi rozhodnout samostatně o počtu vojáků USA v Afghánistánu s ohledem na rostoucí tlak teroristů z Tálibánu a Islámského státu.

Velká většina nově příchozích amerických vojáků bude působit ve funkci poradců a bude pomáhat při výcviku tamní armády, napsala AP. Do bojových operací se zapojí malá část.

Dřívější prezident Barack Obama vyslal do Afghánistánu v roce 2009 kolem 30 000 vojáků, a jejich počet tak dosáhl maxima 100 000 mužů. V dalších letech Obamova mandátu se počty snižovaly.

Prozatimní útvary

I když američtí vojenští velitelé dlouho volali po zvýšení počtu vojsk v Afghánistánu, rozhodnutí o vyslání nových jednotek se podle AP rodilo v dlouhých debatách s ohledem na dlouhodobou vojenskou, diplomatickou a hospodářskou strategii.

Afghánské vedení myšlenku vyšší vojenské přítomnosti USA podpořilo, protože v boji s Tálibánem v posledních měsících výrazně ztrácí.

Obama loni stanovil strop pro početní stavy ve výši 8400 mužů. V Afghánistánu je ale nyní podle AP ještě dalších 2000 amerických vojáků, které oficiální počty nezahrnují. Jde o útvary označené za prozatímní, přestože v bojových zónách operují dlouhé měsíce.

Od roku 2001 USA v Afghánistánu ztratily 2400 mužů. Naposledy minulý víkend zahynuli na východě při útocích Tálibánu tři Američané a další byl zraněn.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme