Posádka amerického výzvědného letadla stále v rukou Číňanů

Americká posádka výzvědného letadla je po kolizi s čínskou stíhačkou stále v rukou tamních úřadů. Jednání o propuštění všech členů psádky, které Čína zadržuje na ostrově Chajnan, jsou podle Bílého domu na dobré cestě. Obě strany připravují dokument, který by měli přijmout prezidenti Číny a Spojených států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident George Bush ve Washigntonu prohlásil, že se daří činit pokrok v intezivních jednáních s čínskou vládou o propuštění posádky amerického průzkumného letounu. Šéf bezpečnostního výboru amerického senátu John Warner potvrdil, že USA a Čína připravují písemný dokument o společném porozumění incidentu, který zrevidují a přijmou prezidenti Tiang CeMin a George Bush. Dopis bude podle Warnera obsahovat politování nad smrtí čínského pilota, nikoli americkou omluvu, kterou stále požaduje Čína. Američtí diplomaté doufají, že se dnes opět sejdou se 24členou posádkou, zadržovanou na ostrově Chajnan. Přes optimistické prohlášení Bílého domu ruší poslanci amerického Kongresu plánované cesty do Číny.

Podle amerického velvyslance v Pekingu Josepha Pruehera by se dnes měla uskutečnit další schůzka s posádkou, kterou tvoří 21 mužů a tři ženy. Čínské vedení citované agenturou Nová Čína potvrdilo, že stále požaduje omluvu Washingtonu za incident.

Markéta Kaclová, Olga Krupauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme