Potápěči se připravují k vyproštění těl obětí v Kursku

Dvě skupiny ruských a norských potápěčů se v noci na dnešek zkušebně potopily k vraku jaderné ponorky Kursk v Barentsově moři v rámci přípravné operace na vyzdvižení těl ruských námořníků. S odvoláním na oznámení pomocníka velitele Severní flotily, kapitána Igora Dygala to oznámily světové agentury. Podle nejčerstvějších zpráv pak začala jiná skupina potápěčů dopoledne prořezávat otvor ve vnějším krytu ponorky nad devátým úsekem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začala tak konečná praktická fáze přípravy na vyzdvižení těl námořníků. Potápěči uvolnili hermetické uzávěry vysokotlakého vzduchového potrubí v oblasti osmé a deváté sekce ponorky. Ve stejném sektoru rovněž umístili šablony pro označení budoucích otvorů do trupu. Skupina čtyř ruských potápěčů a dvou jejich norských kolegů pak prořezávat otvor do vnějšího trupu ponorky nad devátým úsekem. Tato operace nebyla na dnešek plánována, "reálná situace ale diktuje potápěčům své podmínky a napovídá ten nejsprávnější postup", sdělil štáb Severní flotily pro ITAR-TASS. Meteorologické podmínky i radiační situaci kolem potopené ponorky byla předem prozkoumána pomocí robotů, aby byla zajištěna bezpečnost potápěčů. Operace vyzdvižení těl námořníků začne podle mluvčího Severní flotily Vladimira Navrockého "v úterý nebo ve středu". Zúčastní se jí 12 ruských a šest norských hlubinných potápěčů.

Ponorka Kursk se 118člennou posádkou havarovala z dosud neznámých důvodů 12. srpna. Úkolem potápěčů bude mimo vyzdvižení těl námořníků také zjištění příčin havárie. V minulých dnech ovšem ruští vojenští představitelé naznačili, že se těla námořníků možná vůbec vyzvedávat nebudou.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme