Před rozhovory s Izraelci a Palestinci nešetří Washington skepsí

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, palestinský prezident Mahmúd Abbás a izraelský premiér Ehud Olmert se dnes sejdou v Jeruzalémě k dlouho očekávanému jednání o urovnání palestinsko-izraelského konfliktu. Kvůli nesmiřitelným palestinským postojům je ale americká administrativa před jednáním velmi skeptická.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům | Foto: Miroslav Konvalina

Mluvčí Bílého domu Alex Conant před jednáním v Jeruzalémě oznámil, že Bushova administrativa zaujme postoj k palestinskému vedení až po jeho zformování. Rozhodující pro další americkou politiku vůči palestinské vládě bude to, zda uzná právo na existenci Izraele.

Také místní analytici upozorňují, že ani Abbás z umírněného hnutí Fatah nebude schopen dovést mírové rozhovory do konce, jestliže celé palestinské vedení neuzná Izrael. Podle dosavadních zjištění ministryně Riceové ale zatím palestinská vláda neodpovídá požadavkům Ameriky, Evropské unie, OSN a Ruska.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme