Před summitem G8 se činí diplomaté i protestujíci

Dohoda o boji proti globálnímu oteplování je možná - krátce před summitem zemí skupiny G8 ve Skotsku to uvedl britský ministr zahraničí Jack Straw. Americký prezident Bush dal přitom jasně najevo, že Washington nadále odmítá Kjótský protokol o omezení emisí skleníkových plynů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protesty v Edinburghu | Zdroj: ČTK

Poslední hodiny před summitem hospodářsky nejvyspělejších zemí a Ruska jsou ve znamení horečnaté diplomatické aktivity. Šéf britské diplomacie Jack Straw svůj optimismus před nadcházející schůzkou blíže nevysvětlil.

Na společné tiskové konferenci s německým kolegou Joschkou Fischerem pouze uvedl, že americký záporný postoj vůči Kjótskému protokolu je známou věcí a nemusí dohodu na toto téma znemožnit. Boj proti globálnímu oteplování je po pomoci nejchudším zemím Afriky hlavním tématem summitu, který ve Skotsku začíná ve středu.

K místu konání summitu se sjíždějí aktivisté, kteří chtějí demonstracemi přimět představitele k dohodě především o pomoci Africe. V Edinburghu už ale došlo i ke srážkám tvrdého jádra anarchistických demonstrantů s policií. Několik protestujících bylo zraněno a zatčeno.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme