Předseda palestinské samosprávy Abbás míří na návštěvu Egypta

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes přiletí do Egypta. Stane se tak vůbec poprvé od svržení tamního prezidenta Husního Mubáraka. Mimo jiné bude s egyptskými představiteli diskutovat o mírovém procesu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás | Foto: Marián Vojtek

Abbás se v Káhiře setká s předsedou vládnoucí Nejvyšší rady ozbrojených sil Muhammadem Tantáwím. Je to první návštěva vysokého palestinského představitele v Egyptě po sesazení bývalého prezidenta Husního Mubáraka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě Abbáse v Egyptě mluvila na Rádiu Česko místní spolupracovnice Českého rozhlasu Anna Janků

Předseda palestinské samosprávy se snaží vytvořit s novými egyptskými vládci novou kvalitu vztahů a dojednat s nimi podporu v jednáních Palestinců s Izraelem.

Palestinská samospráva také uvažuje o vytvoření mezinárodního opatrovnictví nad palestinským státem na Západním břehu a Egypt by měl být jeho součástí.

„Nejedná se jen o palestinskou otázku, ale i o postavení Egypta v této části světa, kde Egypt vždy hrál velmi významnou roli. V posledních letech ale jeho postavení upadalo. Egypt se nyní snaží s novou vládou toto postavení a angažmá v mírovém procesu na blízkém východu obnovit,“ říká k návštěvě Abbáse v Egyptě místní spolupracovnice Českého rozhlasu Anna Janků.

Štěpán Macháček, Martin Křížek, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme