Premiér Zeman bude jednat o ruském dluhu

Premiér Miloš Zeman bude dnes v Petrohradu jednat o způsobu, jakým bude Rusko splácet svůj dluh vůči Česku. Ruská federace je naším největším dlužníkem - ke konci loňského roku dosáhl její závazek 3,7 miliard dolarů, což odpovídá částce zhruba 140 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dluh má vymáhat firma Falkon Capital. Podle dnešní Mladé fronty DNES ale převezme od ruské strany nižší sumu k vymožení, než původně navrhovala. Dohodla se prý na tom expertní meziresortní komise, která se sešla naposledy koncem minulého týdne v Moskvě. Zatímco původně Falkon Capital nabídla, že od ruské strany převezme zhruba tři miliardy USD a českému státu z toho vymůže necelých 700 miliónů USD, což je asi 28 miliard korun, nyní by podle deníku měla převzít 2,5 miliardy USD. Navíc bude tuto sumu splácet až 14 let, zatímco podle dřívější nabídky mělo půl miliardy dolarů přistát ve státní pokladně do 15 dnů od podpisu smlouvy, zbylé peníze pak do roka, maximálně dvou. Všechna jednání jsou ale pod utajením, takže oficiálně nikdo nic neví.

Jana Zemanová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme