Při útoku na autobus s izraelskými turisty v Burgasu zahynulo nejméně šest lidí

Na letišti v bulharském Burgasu vybuchl autobus, ve kterém cestovali turisté z Izraele. Informace o počtu obětí se různí, bulharské ministerstvo vnitra potvrdilo šest mrtvých. Desítky zraněných jsou v nemocnicích. Vyšetřovatelé potvrdili, že šlo o úmyslný atentát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bulharský policista se psem ohledává další zaparkované autobusy u letiště v Burgasu | Zdroj: Reuters

V autobuse ve chvíli výbuchu sedělo na 40 turistů, kteří právě přiletěli na dovolenou a měli odjet do hotelu. Výbuch autobusu doslova utrhl celou přední část. Další dva autobusy pak následně začaly hořet.

Bulharské ministerstvo vnitra zatím potvrdilo 6 mrtvých a desítky zraněných, z nich tři mají být v nemocnici v komatu. Izraelský deník Haarec mluví o sedmi obětech, některé bulharské servery pak uvádějí až desítky mrtvých.

Jeden ze svědků popsal izraelskému armádnímu rozhlasu, že výbuch zřejmě způsobil sebevražedný atentátník, který se odpálil u vstupních dveří do autobusu. Bulharský ministr vnitra potvrdil, že šlo o záměrný útok.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dostupné informace o útoku na autobus s izraelskými turisty shrnul po 21. hodině Ondřej Bouda ze zahraniční redakce

Policie podle něj vyšetřuje dvě verze. Podle jedné byla výbušnina v autobusu už před tím, než do něj turisté nastoupili, podle druhé se do vozidla dostala v některém ze zavazadel cestujících.

„Přibližně tři desítky izraelských turistů byly převezené do nemocnice v Burgasu. V médiích zazněly informace, že do Burgasu jsou stahováni lékaři až ze Sofie; jde převážně o traumatology, kteří mají pomoct svým kolegům ve zdejší nemocnici,“ uvedl z místa spolupracovník ČRo Robert Petráš.

„Momentálně jsou na místě činu bulharský prezident, ministerský předseda, ministři vnitra, zahraničních věcí a zdravotnictví, protože je hodně obětí,“ řekl večer Radiožurnálu Vladimir Penchev, který v oblasti působí jako delegát.

Netanjahu za útokem vidí Írán

Letiště v Burgasu bylo uzavřeno, všechny lety jsou odkláněny do Varny. To se dotkne i jednoho letu z Ostravy, který nabere asi hodinové zpoždění. Čeští turisté zbytek cesty dojedou náhradním autobusem.

Při útoku podle dostupných informací nebyl zraněn žádný český občan. „Jsme ve spojení s krizovým centrem bulharského ministerstva zahraničních věcí. V tuto chvíli nemáme žádné informace o tom, že by se tento incident nějakým způsobem dotkl českých občanů,“ řekl český konzul v Burgasu Daniel Horák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Večerním Radiožurnálu jsme mluvili s Vladimirem Penchevem, který v oblasti Burgasu působí jako delegát

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že vše nasvědčuje tomu, že za útokem stojí Írán. Připomněl, že před atentátem v Bulharsku proběhly v posledních měsících pokusy o podobnou akci i v dalších zemích - v Thajsku, Indii, Keni, Gruzii a na Kypru. Netanjahu slíbil Íránu tvrdou odpověď.

Mezi důkazy ale počítá i to, že dnes je 18. výročí íránského útoku na Židy v Buenos Aires. Je tedy možné, že atentátníci tak chtěli tento krvavý útok symbolicky připomenout. Stejně tak je ale možné, že atentát poslouží jako záminka pro útok na íránský jaderný program, který Izrael už delší dobu plánuje.

Izrael také nedávno varoval řadu zemí a mezi nimi i Bulharsko, že nějaký útok plánuje libanonský Hizballáh. Informace ale byly tak kusé, že nevydaly ani na varování pro turisty. Nicméně jako slabý článek byly zmiňovány právě autobusy. Na letišti a v hotelích je o bezpečnost turistů jinak postaráno dobře.

Česká policie posílí hlídky na letištích

Kvůli dnešnímu incidnetu na letišti v Bulharsku posílí cizinecká policie hlídky na českých letištích. Ve službě bude víc policistů než obvykle. Zesílené budou i hlídky pyrotechniků. Platí to hlavně na ruzyňském letišti v Praze.

Ondřej Bouda, mta, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme