Pro Putina byla Prigožinova smrt nesmírně výhodná, míní poradce ukrajinského prezidenta

Pro řadu Ukrajinců zosobňuje Jevgenij Prigožin a jeho žoldnéři esenci zla Putinova režimu. Zpráva o údajné smrti vůdce Wagnerovy armády byla na prvních místech ukrajinského zpravodajství a vyvolala řadu komentářů na sociální sítích. Podle mnohých si Prigožin smrt zasloužil.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wagnerovci v čele s Jevgenijem Prigožinem

Wagnerovci v čele s Jevgenijem Prigožinem | Zdroj: Profimedia

Na Ukrajině napáchali wagnerovci spoustu zločinů, připomínají tamní média, podle kterých se neštítili vůbec ničeho. Často šlo o vrahy, o lidi s nejtěžšími proviněními, které Prigožin rekrutoval ve vězení s příslibem omilostnění.

Prigožinovo letadlo sestřelili na Putinův rozkaz, tvrdí americký institut. Záchranáři našli všechna těla

Číst článek

Tito kriminálníci byli v mnohých případech nasazeni bez jakýchkoli skrupulí a do situací, kde si ruská armáda nevěděla rady, nebo do bojů, kam armáda nechtěla. Příkladem je Bachmut, což Ukrajinci Prigožinovi nikdy nezapomenou.

Ohlasy ukrajinských politiků

Z řad ukrajinských politiků reagoval na jeho údajnou smrt nejprve poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Na sociálních sítích Prigožinovi věnoval rozsáhlý příspěvek, ve kterém jednoznačně přisoudil odpovědnost za jeho smrt Vladimiru Putinovi.

Podle Podoljaka je nemyslitelné, aby o smrti vůdce wagnerovců Putin předem nevěděl nebo aby šlo o náhodné sestřelení letadla. Podoljak se domnívá, že pro Putina byla Prigožinova smrt nesmírně výhodná.

Putin by tím podle něj smazal své obrovské ponížení z vojenské vzpoury před dvěma měsíci, kdy část wagnerovců zahájila vzpouru a chtěla odstranit vojenské vedení ruské armády.

Podle jiných ukrajinských komentátorů je Putin nesmírně mstivý a nezapomíná, když mu někdo šlápne tzv. na kuří oko. V případě Prigožina šlo o šlápnutí citelné, protože otřáslo mýtem o Putinovi jakožto jediném samovládci Ruska, který má vše pod kontrolou.

Podle Podoljaka se Putin Prigožinovou smrtí snažil vyslat signál před zářijovými prezidentskými volbami a dát jasně najevo ruským elitám, co je čeká, když půjdou proti Putinovi.

Oslavy nezávislosti

Zpráva o smrti Prigožina přišla jen den před dnem nezávislosti na Ukrajině. Žádné velké akce se však na tento den nechystají. V Oděse byly plánované letní koncerty, ale o tom zda se budou konat, se rozhodne až na poslední chvíli.

V ostatních velkých městech oslavné průvody nebudou, protože bezpečnostní analytici předpokládají, že Rusko bude ve čtvrtek chtít Ukrajině nadělit „dárek“ v podobě raket. V noci na čtvrtek dopadlo na Dnipro několik raket odpálených z Krymu a dalších okupovaných území. Zranili sedm lidí a poškodili zhruba deset budov.

Martin Dorazín, Anna Košlerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme