Prubířským kamenem jednání EU a Turecka je postoj ke Kyperské republice

Jednání o vstupu Turecka do Evropské unie mají začít za necelý rok - konkrétně 3. října. Dohodli se na tom ve čtvrtek pozdě večer představitelé 25 členských států unie. Podle předsedajícího - nizozemského premiéra Jana Petera Balkenendeho bude podrobnější podmínky obsahovat usnesení summitu, o kterém se stále debatuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie | Foto: europa.eu.int

Státníci se zatím zjevně nedohodli, jak formulovat požadavek, aby Turecko uznalo Kyperskou republiku. Výsledek úvodní večeře summitu je proto smíšený. Hlavolam rozděleného Kypru se nepodařilo vyřešit a potvrdily se obavy turecké strany z dost tvrdé rétoriky. Kladná reakce Ankary proto není předem jistá.

Pětadvacítka pootevřela dveře této muslimské zemi po 40 letech čekání. Detailnější podmínky budou obsaženy v usnesení summitu, o kterém se bude ještě dnes debatovat. Podle vicepremiéra Martina Jahna je Česko s rozhodnutím spokojeno.

Nad jednáním o vstupu do Evropské unie si chce podržet kontrolu Evropský parlament. Zákonodárci požadují, aby s nimi byl konzultován vývoj a případný odklad rozhovorů s Ankarou. S požadavkem přišel na summit předseda sněmovny Josep Borrell.

Turecký premiér Erdogan nechal bez jakéholi komentáře nabídku Evropské unie zahájit na podzim příštího roku vstupní rozhovory s Tureckem. Dvě hodiny hovořil s nizozemským premiérem Balkenendem, který předsedá zasedání Evropské rady, ale zatím se nedohodli na podmínkách nabízených Evropskou unií Ankaře.

Zahájení přístupových jednání s Tureckem po více než 40 letech od doby, kdy získalo asociační statut, považují německá media za zlomový moment. Podle nejnovějšího průzkumu institutu Forsa je ale stále 40 % Němců proti členství, a to nehledě na to, že v Německu žije více než 2,5 milionů Turků. Východoevropský institut očekává příliv až 4 milionů imigrantů od Bosporu. Konzervativní pravice v čele s Angelou Merkelovou prosazuje tzv. privilegované partnerství a slibuje tuhý odpor zjm. v případě svého volebního vítězství v roce 2006.

Kancléř Schröder očekává spolu se švédským premiérem zahájení jednání s Ankarou v příštím roce. Goran Persson je přitom proti dlouhodobým omezení Turecka, např. v přístupu na pracovní trh EU.

Souhlas Evropské unie se zahájením přístupových rozhovorů s Tureckem sledovaly velmi bedlivě Spojené státy. Washington se ale po negativních zkušenostech z minulosti zatím zdržoval oficiálních komentářů nejvyšších představitelů.

Spojené státy považují Turecko za klíčového partnera a velmi si přejí jeho začlenění do Evropské unie. V minulosti to dával prezident Bush tak hlasitě najevo, že to vyvolalo kritické výroky francouzského prezidenta Jacquese Chiraca. Některé evropské země se bály, že Spojené státy tlačí na vstup svého tureckého spojence z NATO až příliš. Nyní je administrativa opatrnější a omezila se na konstatování, že je s tureckými představiteli v kontaktu, vědí, jak daleko ve svém úsilí došli a že vše záleží plně na Evropské unii.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Pavla Kvapilová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme